İran: Uranyum anlaşmasını reddetmedik

İran: Uranyum anlaşmasını reddetmedik
İran: Uranyum anlaşmasını reddetmedik

Ahmedinecad?ı sıcak karşılayan Lula, Batı ile nükleer krize adil ve dengeli çözüm bulunmasını istedi. FOTOĞRAF: REUTERS

Batı'nın yurtdışında uranyum zenginleştirme anlaşmasını reddetmediğini duyuran İran, 'Değiş-tokuş İran'da olsun. Yüzde 100 garanti isteriz' dedi

TAHRAN/RİO - İran, Batı ile nükleer müzakerelerde geçen ay sunulan anlaşma taslağına dair Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’nin “Uranyumumuzu kesinlikle yurtdışına göndermeyeceğiz” demesinin ret yanıtı olarak algılanmasına düzeltme getirdi. Dün iki üst düzey İranlı yetkili, İran toprakları üzerinde eşzamanlı değiş tokuş yapılırsa, düşük oranda zenginleştirdikleri uranyumu nükleer yakıt haline getirilmesi için yurtdışına göndermeye karşı olmadıklarını belirtti.
Dışişleri sözcüsü Ramin Mehmanperest, İran’ın yüzde 3.5 oranında zenginleştirdiği uranyumun yurtdışında yüzde 20 oranına çıkarılmasıyla nükleer yakıt haline getirilmesine karşı olmadıklarını, sadece nükleer yakıtın kendilerine verileceğine dair yüzde 100 garanti istediklerini söyledi. Mehmanperest, “İran uranyumunu yurtdışına göndermeye karşı değil, sadece bunu nasıl yapacağını değerlendiriyor. Araştırma reaktörümüz için gerekli nükleer yakıtı alacağımıza dair yüzde 100 garanti istiyoruz. Bu garantilerden biri, İran içinde eş zamanlı değiş tokuştur. Garanti istiyoruz, çünkü muhatap olduğumuz ülkelerin sicili iyi değil. Geçmişte sözlerini tutmadıklarından güvensizlik var” dedi.
ABD’nin homurtuları ve sivil toplum kuruluşlarının protestoları altında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı ağırlayan Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ise, üç saatlik görüşme sonunda hem İran’ın barışçı amaçlı nükleer programına sahip çıktı hem de Tahran’dan Batı’yla yaşanan gerilime ‘adil ve dengeli çözüm’ bulmasını istedi. Brezilya’yı ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı olarak bu ülkenin BM Güvenlik Koseyi’ne daimi üyelik emeline destek veren Ahmedinecad, ortak basın toplantısında bir gazetecinin ABD ile İsrail’in saldırısından korkup korkmadığına dair sorusuna sert çıktı: “Askeri saldırı çağı bitti, artık diyalog ve anlayış çağına girdik. Silahlar ve tehditler geçmişte kaldı. Bu zeka engelliler için bile gayet açık. Ayrıca bahsettiğiniz ülkelerin İran’a saldıracak cesaretleri yok.”
300 kişilik heyetin eşlik ettiği Ahmerinecad, ticaret hacmini 1 milyardan 15 milyar dolara çıkarmak istiyor. (afp)