İran Venezüella'da uranyum arıyor

İran Venezüella'da uranyum arıyor
İran Venezüella'da uranyum arıyor

Kaddafi, Venezüella?daki zirve için Margarita Adası?na kurduğu çadırda Chavez?i ağırladı.

PORLAMAR- Tahran’ın yeni nükleer tesisiyle dünya alevlenirken, Venezüella ile İran birlikte Latin Amerika ülkesinde uranyum madeni arıyor. Venezüella Madencilik Bakanı Rodolfo Sanz, İranlı uzmanların Venezüella’nın uranyum reservelerini belirlemek için jeofiziksel testler ve hava araştırmaları yaptığını açıkladı. İlk sonuçlar Bolivar ve Tachira eyaletlerinde önemli miktarda uranyum olduğunu gösteriyor.
İran’ın nükleer programına destek veren Devlet Başkanı Hugo Chavez çalışmalara devam kararı verirse, üç yıl içinde rezervin büyüklüğü saptanabilecek. Venezüella, nükleer reaktör için Rusya ile anlaşmıştı. ABD Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, Venezüella’dan İran’a nükleer malzeme transferi olasılığıyla ilgili endişeleri açıklarken Sanz, suçlamayı reddetti. İran gelecekte Venezüella’nın yataklarına ihtiyaç duyabilir.

Afrika-Latin zirvesi
Chavez, 2. Afrika-Güney Amerika zirvesine de ev sahipliği yapıyor. Zirveye dokuz Güney Amerikalı ve 20 Afrikalı lider katılırken, Libya lideri Muammer Kaddafi New York’ta iki kez yıkılan Bedevi çadırını gönül rahatlığıyla buraya kurdu.  Chavez “Kuzeyli emperyalistlerin sefil bıraktığı güneyin mücadelesi için büyük önem arzediyor” dediği zirveyi ‘çok kutuplu dünyanın doğuşu’ olarak niteledi. (ap, afp)