İran yargısı çocuk suçluya affı tanımadı

İran'da 13 yaşındayken üç erkek çocuğa tecavüz suçundan idam giymiş Mekvan Mevlüdzade adlı genç, kurbanlarının şikâyetlerini geri çekmeleri ve yargının da hakkındaki ölüm cezasını durdurma kararına rağmen 20 yaşında asılarak öldürüldü.

TAHRAN - İran'da 13 yaşındayken üç erkek çocuğa tecavüz suçundan idam giymiş Mekvan Mevlüdzade adlı genç, kurbanlarının şikâyetlerini geri çekmeleri ve yargının da hakkındaki ölüm cezasını durdurma kararına rağmen 20 yaşında asılarak öldürüldü. İnfazın önceki gün Kirmanşah'taki hapishanede yapıldığı kaydedildi. Avukat Said İkbali, "11 Kasım'da Kirmanşah başyargıcı ülkenin yargı erki başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi'den infazın durdurulması emrini aldı. Dava, Tahran'da yeniden ele alınması gerekirken, Kişmanşah'a aktarıldı ve hemen infaz gerçekleştirildi" dedi.
Uluslararası Af örgütüne göre İran, çocukken suç işleyenlerin 18 yaşından sonra idamını yasaklayan Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf olsa da 1990'dan beri 27 çocuğu idam etti.
Kadın suçluya karakol
İdamların yanı sıra kadınlara nefes aldırmamakla eleştirilen İran, şimdi de kadınların işlediği suçlara bakacak ve yalnızca kadınların görev yaptığı karakollar kuruyor. Meşhed'de açılan kadınlara özel iki karakolun ülke geneline yayılacağı kaydedildi. İran'da kadın polisler, en çok İslami kurallara uygun giyinmeyen kadınlara karşı operasyonlarda boy gösterdi. (afp, ap)