İran'a Blair tehdidi

İran'ın, Basra Körfezi'ndeki tartışmalı sularda 15 Britanya askerini esir alışıyla oluşan kriz tırmanıyor. Tahran, askerleri bırakma işareti vermediği gibi, casusluktan yargılamakla tehdit etti. Britanya Başbakanı Blair de İran'a aba altından sopa gösterdi.
Blair'in sözleri şöyle: "Meseleyi diplomatik yollardan kovalıyoruz. Umarım İran'ın bu kişileri bırakması gerektiğini anlamasını sağlarız. Aksi halde olay farklı bir aşamaya geçer." ABD'yse 2003'ten beri Körfez'deki en büyük tatbikatına başladı.

LONDRA - İran geçen cuma Basra Körfezi'ndeki tartışmalı sularda esir aldığı 15 Britanya askerini bırakma işareti vermeyip casusluktan yargılamakla tehdit ederken, Britanya Başbakanı Tony Blair Tahran'a aba altından sopa gösterdi.
GMTV'ye konuşan Blair, diplomasi başarısız olursa askerlerin kurtarılması için farklı yola başvurabileceklerini söyledi: "Meseleyi diplomatik kanallardan kovalıyoruz. Umarım İran'ın bu kişileri bırakması gerektiğini anlamasını sağlayabileceğiz. Aksi halde olay farklı bir aşamaya geçer." Blair, ne kastettiği sorulunca, "Bekleyip göreceğiz. İranlıların anlaması gereken, askerlerimizi BM kararı uyarınca doğru biçimde devriye gezerken Irak sularında ele geçirdikleri. Onları tutmalarının haklı gösterilebilir yanı yok" dedi. Ardından "Askerlerin Irak sularında olduğundan eminiz. Gerilimi tırmandırmamak için nereden bildiğimizi açıklamıyoruz. Ama bunu netleştireceğimiz aşamaya gelebiliriz" diyen sözcüsü "Askeri eylemi değerlendirmiyoruz" diye ekledi.
Blair'in sözleri Tahran'ın tepkisini çekti. İran Dışişleri sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, "Medyanın saldırıları ve tahrik edici ifadeler, meselenin halledilmesini kolaylaştırmaz" tepkisini gösterdi. BBC'ye göre, aralarında 26 yaşında bir anne olan Faye Turney'nin de bulunduğu 15 esir askeri Devrim Muhafızları sorguluyor.
Dün ABD deniz güçleri Irak işgalinden beri Körfez'deki en büyük tatbikata başladı. Tatbikatta İran karasularından uzak durulacağı açıklandı. (Dış Haberler)