İran'a karşı ABD-İsrail tatbikatı

İran'a karşı ABD-İsrail tatbikatı
İran'a karşı ABD-İsrail tatbikatı

İsrail olası İran füzelerine karşı Arrow (Ok) sistemine güveniyor.

TEL AVİV - Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından dışladığı İsrail, ABD ile birlikte İran, Suriye ve Lübnan’dan gelebilecek olası füzelere karşı savunma sistemlerinin denendiği iki haftalık ortak askeri tatbikata dün başladı.
ABD’nin Avrupa Komutanlığı’nın 17 savaş gemisi ve 1000 askerle katıldığı tatbikatta İsrail’in geliştirdiği balistik füze savunma sistemi Arrow 2’nin (Hetz) yanı sıra Amerikan donanmasının deniz tabanlı Aegis Balistik Füze Savunma Sistemi, Terminal Yüksek İrtifa Bölge Savunma (THAAD) sistemi, Patriot ve Hawk hava savunma sistemleri test edilecek. ‘Juniper Cobra 10’ adlı tatbikatı 5 Kasım’a kadar devam edecek. İsrail ordusu 17 Amerikan savaş gemisi katıldığı tatbikatın herhangi bir ülkeye karşı olmadığını açıklasa da İsrail medyası ‘bunun İran, Lübnan’daki Hizbullah ve Suriye’nin artan füze tehditlerine karşı planlandığını’ yazdı. 

Saldırı yerine savunma
İsrail Radyosu ise adını vermediği bir komutanın “Bu nükleer İran’a hazırlık” dediğini aktardı. Uzmanlar ise İran’ın nükleer programına karşı önleyici saldırı önerisine ABD’nin kuşkulu yaklaşımı yüzünden İsrail’in bir numaralı müttefiki ile savunma kapasitesini artırmaya yönelittiği yorumunu yaptı. Aegis, Obama yönetiminin Doğu Avrupa’daki kalkan yerine önerdiği yeni sistemin merkezine oturttuğu gemilere yerleştirilen seyyar bir kalkan. Sistem uzaya yerleştirilmiş sensörleri kullanarak kıtalararası balistik füzeler dahil 100 kadar ayrı hedefi aynı anda tespit edip izleyebiliyor. Sistem izlemekle kalmayıp kısa ve orta menzilli balistik füze tehditlerini SM-3 ve SM-2 füzeleriyle bertaraf edebiliyor. Donanmada 18 adet bulunan Aegis, ayrıca elde ettiği bilgileri Alaska ve Kaliforniya’da karada kurulu Midcourse Savunma Sistemi’yle paylaşıyor. Midcourse da düşman füzeye karşı füze ateşliyor. (Dış Haberler)