İran'a karşı 'Şah mat' projesi

ABD'nin İran'a saldırı planları bitmezken, son olarak Amerikan Hava Kuvvetleri'nin 'Şah mat Projesi' adı altında çok gizli bir stratejik panlama grubu kurduğu, grubun görevinin bir sonraki savaşı hazırlamak olduğu belirtildi.

WASHINGTON - ABD'nin İran'a saldırı planları bitmezken, son olarak Amerikan Hava Kuvvetleri'nin 'Şah mat Projesi' adı altında çok gizli bir stratejik panlama grubu kurduğu, grubun görevinin bir sonraki savaşı hazırlamak olduğu belirtildi. Askeri analist Eric Margolis'i grupla buluşturan Sunday Times, böyle bir grubun ilkin 1970'lerde Sovyet tehdidine karşı kurulduğunu, 1991 Körfez Savaşı'nın hava harekâtında ve Mart 2003'teki Irak işgalinde liderliği vurmaya yönelik bombardımanlarda somut biçimde kullanıldığını kaydetti.
20-30 en üst düzey hava subayı, savunma ve siber savaş uzmanından oluşan grup, Beyaz Saray, CIA ve diğer istihbarat servislerine erişimi bulunurken, Hava Kuvetleri Komutanı Michael Moseley'e rapor veriyor.
Olası İran saldırısının ayrıntıları Merkez Komutanlığı'nda iki yıldan uzun süredir planlanırken, hava kuvvetleri İran'da 3-4 bin hedef seçmiş, özel güçler zaten İran'da.
'Şahmat'ın başında en parlak hava generallerinden Tuğgeneral Lawrence Stutzriem var, yardımcısı ise eski İsrail askeri yetkilisi ve siber savaş uzmanı Dr. Lani Kass. Orjinal 'Şahmat'ın kurucusu emekli Albay John Warden, grubu şöyle değerlendirdi: "Amaç, 'İran' denildiğinde, 'İşte hedefler, riskler, fatura bu, kaybedeceğimiz uçak sayısı bu kadar, savaş böyle biter, barış böyle yapılır' diye sunabilmek." (Sunday Times)