'İran'a karşı Türkiye'ye baskı'

ABD ile İsrail'in İran'a saldırısının eli kulağında olduğuna dair haberler yoğunlaşırken, bu kez Türkiye'nin hava sahasının kullanılmasının talep edildiği ileri sürüldü. Kuveyt'in el Siyasa gazetesinin haberini aktaran Haaretz...

KUDÜS/NEW YORK - ABD ile İsrail'in İran'a saldırısının eli kulağında olduğuna dair haberler yoğunlaşırken, bu kez Türkiye'nin hava sahasının kullanılmasının talep edildiği ileri sürüldü. Kuveyt'in el Siyasa gazetesinin haberini aktaran Haaretz, NATO liderlerinin İran'a bombardıman için Türkiye'den hava sahasını kullandırmasını, kara saldırısı için de havaalanları ile sınırlarını açmasını talep ettiğini öne sürdü. Britanyalı bir diplomat, Türkiye'nin Mart 2003'teki Irak işgalinde ABD'ye yardım etmeme hatasını tekrarlamayacağı görüşünü dile getirdi. Önceki gün Telegraph, İsrail'in İran'ı vurmak için Irak hava koridorunu kullanmaya dair ABD'ye pazarlık yaptığını yazmıştı.
'Körfez üçlüsü açabilir'
El Siyasa'ya göre, Sünni Körfez ülkelerinden Katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri İran'a ulaşabilmesi için İsrail'e hava sahalarını kullandırmaya istekli. Washington'ı ziyaret eden Körfez diplomatlarından biri, üç ülkenin, İran'ın misillemesinden korksa da, İsrail'in hava sahalarını kullanmasına itiraz etmeyeceğini söylemiş. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, dün Umman'ı ziyaret etti.
Ünlü Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh ise, New Yorker'da, Amerikan planlarının İran'a bu baharda saldırı emrine elverir noktada olduğunu, Başkan George W. Bush'un emir vermesi halinde bombardımanın 24 saat içinde başlayacağını yazdı. Üst düzey kaynaklara dayanan Hersh, Bush'un emriyle Pentagon'da Genelkurmay'a bağlı oluşturulan çalışma grubunun başta İran'da rejim değişikliği ve nükleer tesislerin vurulması planları yaptığını, şu sıralar ise Irak'ta militanlara yardım edenleri hedef olarak saptadığını anlattı. Böylelikle İran ajanlarının peşine düşen Amerikan özel birlikleri ve ajanları da Irak sınırından İran'a geçiyor.
Hersh, Genelkurmay'daki üst düzey yetkililerin "Beyaz Saray'dakiler Irak süregiderken ve 2008 seçimi varken İran'a saldıracak kadar salak değildir inşallah" temennisini aktarırken, Times, Bush'un saldırı emri vermesi halinde beş ABD'li generalin istifa edeceğini öne sürdü. Eski bir Suudi diplomat ise Hersh'e, Suudi Krallığı'nın Ortadoğu'da Şii yükselişine karşı ABD'yle işbirliği yapmasına atıfla "Biz İsraillilerin İran'ı bombalaması tercih ederiz ki onları suçlayabilelim. Bunu Amerika yaparsa, biz de suçlanırız" dedi. Pentagon sözcüsü, Hersh'e, "İran'la savaş planlamıyoruz. Aksini iddia etmek yanlış" tepkisini gösterdi.
Domates komplosu
Hal böyleyken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad mecliste eleştiri bombardımanına tutulmasına yol açan eflasyon artışını da Amerikan komplosuna yordu. Daha önce domatesin kilosunun 3 doları geçtiğini kabule yanaşmayıp vekilleri kendisiyle aynı manavdan alışverişe davet etmiş olan Ahmedinecad, bu kez "Düşmanlarımız bize zarar vermek için komplo kuruyor. Gelip piyasadaki domates fiyatlarını bile yükseltiyorlar. Allah'ın izniyle et, tavuk ve domates fiyatları sorunu çözülecek. Düşmanlarımız bilmeli ki, İslam devrimi buldozer gibidir, küçük taşlar atarak durduramazlar" dedi. Ahmedinecad'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurmayı "Freni ve geri vitesi olmayan, tek yönlü ray üzerinde hareket eden bir tren gibiyiz" diye reddetmesine ise ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'tan yanıt geldi: "Geri vitese değil, durdurma düğmesine ihtiyaçları var."
(Dış Haberler)