İran'a nükleer baskı had safhada

İran'a nükleer baskı had safhada
İran'a nükleer baskı had safhada

Ahmedinecad, kameralar önünde ?Viva Venezüella! Viva Chavez! diye bağırdı. İki lider İran?ın Mahan Havayolları ile Caracas-Tahran doğrudan uçuşlarının başlayacağını duyurdu. FOTOĞRAF: AFP

Baradey UAEK başkanı olarak son toplantısında İran'ı 5+1 grubunun önerisini kabul etmesi için uyardı. UAEK'nın İran'ı kınayan tasarısına bu kez Rusya ve Çin de olumlu bakıyor. Davutoğlu ise yoğun telefon trafiğinde

VİYANA - Bugüne dek İran’a kalkan olmuş Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey ay sonunda görev süresi dolmadan son toplantısına başkanlık ederken, Tahran ile gerilim tırmanıyor. Nükleer krizin yatışması için İran’in zenginleştirdiği uranyumun ülke dışına çıkarılmasının şart olduğu uyarısını yapan Baradey, dünkü UAEK toplantısında bu amaçla sunduğu, adil ve dengeli olduğuna inandığı anlaşmaya Tahran’ın hâlâ yanıt vermemesinden ‘hayalkırıklığı duyduğunu’, İran’ın nükleer programının barışçı amacını doğrulamaya yönelik çabaların ‘çıkmaza girdiğini’ söyledi. Almanya’nın İran’ın Kum yakınında inşa ettiği ikinci uranyum zenginleştirme tesisinin kınanması için Türkiye dahil 35 üyeli UAEK yönetim kuruluna sunduğu karar taslağına bu kez Rusya ile Çin destek işareti gönderdi. 

‘İşbirliğini minimum yaparız’
Dün Nobel Barış Ödüllü Baradey, “Anlaşma çatışmadan işbirliğine geçmemize yardım edip geniş çaplı diyaloğun yolunu açacaktı. Hem insani ihtiyacı (İranlı kanser hastalarının tedavisi için izotop üretimi) karşılama, hem de müzekereler için alan açma açısından biricik bir fırsattı” dedi. Baradey ikinci tesisin ancak eylül sonunda bildirilmesini ‘yükümlülüklerin yerine getirilmemesi’ diye niteleyip, bunun İran’ın başka gizli inşaatları olabileceği şüphesi doğurduğunu belirtti. Rus Dışişleri İran’ı Baradey’in sunduğu anlaşmayı kabule çağırırken, Çin Dışişleri İran’ın anlaşmayı kabul etmesi gerektiğini anlaması için UAEK kınamasını desteklediğini, BM yaptırımlarına karşı çıkmayı ise sürdürdüğünü duyurdu. İran temsilcisi Ali Asker Sultaniye ise kınama çıkarsa ‘işbirliğini yasal yükümlülüklerinin minimum düzeyine indirme’ tehdidi savurdu.
Washington Post, ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’i ziyaretinden iki hafta önce Dennis Ross ve Jeffrey Bader ile Pekin’e “İran’a yönelik politikayı desteklemezsiniz, İsrail muhtemelen İran’ın nükleer tesislerini vuracak” uyarısı yolladığını yazdı. İki Amerikalı diplomatın Çinli yetkililere “İsrail bunu varoluş meselesi görüyor ve varoluş meselesi olan ülkeler başka ülkelerin lafını dinlemez” dediği ileri sürüldü.
UAEK’da Türkiye heyeti başkanı Hakan Fidan Sultaniye ile görüşürken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da telefona sarıldı. Önceki akşam sırasıyla ABD, Almanya, Britanya ve Fransa Dışişleri Bakanları Hillary Clinton, Guido Westerwelle, David Miliband ve Bernard Kouchner ile görüşen Davutoğlu, “Daha çok diyalog ve diplomasiye ihtiyacımız var. İran’a tüm kapılar kapatılmamalı” diyerek ekledi: “Son olarak Tebriz’de İran liderleriyle görüştüm. Nükleer sorunun çözümü için diplomasi bitmedi. İran da bunu biliyor ve daha çok dünya ülkesine güvenmek istiyor.” (afp, aa)