İran'a nükleer saldırı rotası Türkiye

1986'da İsrail'in nükleer silah sahibi olduğunu dünyaya duyuran gazete olan Sunday Times, İsrail'in İran'a taktik nükleer saldırı planı yaptığını, olası rotalardan birinin Türkiye olduğunu yazdı.

LONDRA - 1986'da İsrail'in nükleer silah sahibi olduğunu dünyaya duyuran gazete olan Sunday Times, İsrail'in İran'a taktik nükleer saldırı planı yaptığını, olası rotalardan birinin Türkiye olduğunu yazdı. Çok sayıda İsrailli askeri kaynağa dayandırılan habere göre, tek bir harekâtla İran'ın nükleer teknolojisini yok etmeyi hedefleyen plan şöyle:
Natanz'da yerin altındaki uranyum zenginleştirme tesisleri nükleer silahla, çevresinde 4.5 milyon insanın yaşadığı İsfahan'daki uranyum dönüştürme tesisleri ile Arak ağır su reaktörü konvansiyonel silahla vurulacak. Natanz'a 'tünel açmak' için önce lazer güdümlü füzeler atılacak. Ardından uçaklardan ateşlenecek en az bir kilotonluk sığınak yıkıcı nükleer bombalar tünellerden geçip tesisi yok edecek. Hiroşima ile Nagataki'ye atılan atom bombalarının 15'te biri gücündeki 'mini' nükleer bombaların derinden patlatılmasıyla atmosfere radyasyon sızmasının en aza indirilmesi öngörülüyor. Ancak gazetenin konuştuğu uzmanlar, radyasyon sızıntısını kaçınılmaz buluyor.
Negev çölü ile Tel Aviv'in güneyindeki iki hava kuvvetleri filosunun sığınak yıkıcı nükleer bomba atma tatbikatı yaptığı ve İran hedeflerine 3220 kilometrelik yolculuğa denk düştüğü için sık sık Cebelitarık'a uçtukları aktarılan habere göre, İran'ı vurmak için belirlenen üç olası rotadan biri Türkiye'den geçiyor. Pilotlardan biri, gazeteye "Ya yüzde 100 başarılı olmalıyız ya da hiç kalkışmamalıyız" dedi. ABD ve İsrailli yetkililerin İran'a askeri seçeneği değerlendirmek için defalarca toplandığı, Mossad'ın İran'ın iki yıl sonra nükleer silah üretme noktasına geleceğine inandığı aktarıldı. İsrail'in bu planla ABD'ye İran'ı durdurması için baskı yapmayı amaçlıyor olabileceği yorumu yapılırken, İsrail'in 1981'de Irak'ın nükleer reaktörü Osirak'ı yok ettiği de hatırlatıldı.
İsrail yalanlamaya gönülsüz
İsrail'in ilk açıklaması hükümet sözcüsü Miri Eisin'in "Sunday Times'daki gibi haberlere yorum yapmıyoruz" sözü oldu. Stratejik Tehditler Bakanı Avigdor Lieberman yorum yapmadı. Tepkiler üzerine Dışişleri sözcüsü Mark Regev, "Doğru değil. İsrail, uluslararası toplumun İran'ın nükleer programını bitirme çabalarının yüzde 100 arkasında. Uluslararası toplum, İran'a karşı halihazırdaki BM yaptırımından daha sert önlemler almaya hazır olmalı" dedi. AFP'ye konuşan üst düzey bir yetkili, Sunday Times'ın geçmiş haberlerinden de bir şey çıkmadığını öne sürüp, "İran'a atom saldırısı yapacağımız, üstelik bunu yabancı gazeteye söyleyeceğimiz çifte saçmalık" ifadesini kullandı.
İran Dışişleri ise "Yanıtsız bırakmayız ve saldırdığına çabucak pişman ederiz. Haber, Siyonist rejimin küresel barışa ana tehdit olduğunu kanıtlıyor" açıklamasını yaptı. İsrailli teknisyen Mordehay Vanunu'nun Sunday Times'e sızdırmasıyla Ortadoğu'nun tek nükleer silahlı gücü olduğu öğrenilen İsrail'in bu gücü muğlak bırakma politikasını Başbakan Ehud Olmert geçen ay nükleer silahları olduğundan söz ederek bozmuştu. (Dış Haberler)