'İran'a saldırı için Kongre onayı alınsın'

Amerikan Kongresi'nde Başkan George W. Bush'un İran'ı tek başına karar verip vurmasını engellemek için kollar sıvandı. Cumhuriyetçi Carolina vekili Walter Jones'un girişimiyle...

WASHINGTON/BAĞDAT - Amerikan Kongresi'nde Başkan George W. Bush'un İran'ı tek başına karar verip vurmasını engellemek için kollar sıvandı. Cumhuriyetçi Carolina vekili Walter Jones'un girişimiyle Demokratlarla ortak hazırlanıp Temsilciler Meclisi'ne sunulan tasarı, olası savaş kararının mutlaka Kongre onayıyla verilmesini hedefliyor.
Ortak tasarı, 10 Ocak'ta Irak stratejisini açıklarken İran ve Suriye destekli direnişin kökünü kazımaktan bahseden Bush'un Körfez'e askeri yığınağı artırmasının ardından geldi. "Başkan bir başka savaşa kanımızı ve paramızı akıtacaksa meseleyi Kongre'ye getirmeli" diyen Jones, tasarının 'savaş halini netleştirmeye yarayacağını' söyledi. Tasarı, Kongre'nin otomatik onayı sadece İran ABD'ye ve ABD ordusuna saldırırsa ya da İran'ın saldırı ihtimali 'görünür biçimde yakın olursa' mümkün kılıyor. Demokrat Martin Meehan, Bush yönetiminin Irak savaşına girişirken çok fazla yalan söylediğini anımsatıp, "İran'a güvendiğimi söylemek için değil Bush yönetimine güvenmediğimi söylemek için buradayım" diye konuştu. Bush yönetimi 2002'de Irak savaşına girişirken Kongre onayı almıştı.
Körfez turunun ardından dün Irak'a sürpriz ziyarette bulunup Amerikalı komutanlarla görüşen Savunma Bakanı Robert Gates ise, İran'la bir askeri çatışma istemediklerini söylese de bölge ülkelerinin Tahran'ın niyetlerine dair açık kaygılarını anmayı ihmal etmedi. Gates, Suudi ve Katar liderlerine "İranlılar, Irak'taki durum nedeniyle kendisini fazla abartıyor. ABD'nin sıkıntıları, İranlılara, kısa vadeli bazı taktik avantajlar sağlıyor" görüşünü aktardığını anlatırken, "Ama ABD çok güçlü bir ülkedir" diye ekledi.
'Taraf olmak istemiyoruz'
ABD'nin İran'la Irak üzerinden hesaplaşması Bağdat'ı da rahatsız ediyor. Irak hükümet sözcüsü Ali Dabbağ dün ABD'ye "Bir çatışmanın tarafı olmak istemiyoruz" derken, İran'a "ABD ve Britanya güçlerinin varlığına saygı duyulmalı, çünkü Irak hükümetinin kararıyla buradalar" mesajı yolladı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de El Hayat'a "Irak, İran ve ABD'nin savaş alanı olmasın" uyarısı yaparken, İran'ın ABD ile 'Afganistan'dan Lübnan'a pek çok konuyu konuşmaya hazır olduğunu söyledi. (Dış Haberler)