İran'da Amerikan usulü seçim tartışması

İran'da Amerikan usulü seçim tartışması
İran'da Amerikan usulü seçim tartışması

Erdebil?de büyük kalabalıklara seslenen Musevi, seçime dokuz gün kala desteğini artırıyor. FOTOĞRAF: reuters

İran'da 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kıran kırana rekabet sürerken, tartışmalar Amerikan usulü televizyona taşındı. Dünkü Kerrubi ile Rızai'nin tartışmasını bugün asıl öne çıkan Ahmedinecad ile Musevi izleyecek

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçimine dokuz gün kala kampanya kızışıyor. Kısa süre önceye dek anketler koltuğun sahibi aşırı muhafazakâr Mahmud Ahmedinecad’ın ilk turda kazanacağını gösterirken, reformcu başrakibi Mir Hüseyin Musevi’nin özellikle gençlerin büyük desteğini almasıyla, ikinci tur ihtimali belirdi. Bu ortamda İslam cumhuriyetinin 30 yıllık tarihinde dört aday arasında ilk kez Amerikan tarzı televizyon münazaraları düzenleniyor. Altı kez yapılacak TV düellosu dün gece diğer reformcu aday Mehdi Kerrubi ile ılımlı muhafazakar aday Muhsin Rızai arasında başlarken, bu gece Ahmedinecad ile Musevi arasında sürecek. 

Hatemi özür talep etti
Rakiplerine ekonomiyi batırma, dünyayla gerilimi tırmandırma ve topluma baskı uygulama ithamları için malzeme sunan Ahmedinecad, geçmiş hükümetlerin başarısız sicillerini TV’de açıklama tehdidiyle yanıt veriyor. Ahmedinecad’ın ‘Batı ile müzakere uğruna nükleer programı durdurup ülkeyi rezil kepaze etmekle’ itham ettiği selefi Muhammed Hatemi de, Musevi taraftarı olarak tartışmaya katılıp, özür talep etti. Tüm kampanya faaliyetlerini kadın hakları savunucusu eşi Zehra Rahvarand ile yürüten Musevi, önceki gün Erdebil’deki mitingde “Bu yarışa gelişmiş bir ülke inşa etmek için ulusumuzda umut ve hoşgörüyü diriltmek amacıyla katıldım” mesajını verdi. İran’ın 1981-89’daki son başbakanı Musevi’nin taraftarlarının giysileri ya da araçlarında yeşil renk sergilemeleri çağrısına özellikle şehirli gençler uyuyor.
Ahmedinecad’ın mitingleri ise kara çarşaflı kadınlar, yüz binlerce ton patates dağıttığı yoksul ve köylülerin desteğiyle dikkat çekiyor. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in desteğini sunduğu Ahmedinecad’ın arkasında Devrim Muhafızları ile Besiç milisleri de var. ABD ile diyaloğu, komşu ülkeler ve Avrupa’nın katılımıyla zenginleştirilmiş uranyum konsorsiyumu kurulmasını öneren eski Devrim Muhafızları Komutanı, şimdiki Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Rızai’nin  yüzde 50 oy oranını tutturmasını kılpayı da olsa önlemesiyle, Ahmedinecad ile Musevi’nin kapışacağı ikinci tura gidilebileceği hesabı yapılıyor. İran nüfusunun yüzde 60’ını gençler oluşturuyor. (Times, Press TV, bbc, afp)