İran'da artık banknotlar da 'nükleer'

İran, nükleer programı nedeniyle kendisini hedef tahtasına koyan Batı'ya nanik yapıyor. Tahran yönetimi, geçen ay yaptığı 10 günlük 'nükleer şölen'in ardından bu kez 'nükleer banknotlarla' Batı'nın sinirleri zıplatacak.

TAHRAN - İran, nükleer programı nedeniyle kendisini hedef tahtasına koyan Batı'ya nanik yapıyor. Tahran yönetimi, geçen ay yaptığı 10 günlük 'nükleer şölen'in ardından bu kez 'nükleer banknotlarla' Batı'nın sinirleri zıplatacak.
Ülkede 12 Mart'ta tedavüle girecek 50 bin riyallik yeni banknotlar üzerinde nükleer çalışmaların simgesi olan atom çekirdeği resmi yer alıyor. Ayrıca banknotların üzerine Hz. Muhammed'in "İlim Çin'de de dahi olsa gidip alınız" hadisinin deforme edilmiş şekli de yazılmış: 'İlim fezada da olsa İranlılar ona ulaşır.' Ülkede piyasaya çıkan bu en büyük banknotun üzerinde her banknotta olduğu gibi İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in de resmi yer alıyor.
ABD'den İran'a öneri
Öte yandan Irak'a komşu ülkelerin 10 Mart'ta Bağdat'ta yapacağı toplantıda ABD İran ve Suriye'yle aynı masaya oturmaya hazırlanırken, İran Dışişleri bu toplantı öncesi Washington'ın kendileriyle temasa geçip öneriler getirdiğini söyledi. Dışişleri sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, devlet televizyonunda "Amerikalılar daha önce farklı kanallardan İran'la temas kurarak, Irak konusunda ve özelde bu ülkenin güvenliğiyle ilgili olarak görüşme önerdi. Üzerinde çalışıyoruz" dedi. Hüseyni, 10 Mart'a atıf yapıp yapmadığına açıklık getirmedi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise dün Tahran'a karşı ABD ve İsrail'le ittifak kuran Suudi Arabistan'a ilk resmi ziyaretini yaparak, Sünni Riyad yönetimiyle işbirliği imkânı yokladı. Ahmedinecad Kral Abdullah'la da görüştü. (afp, ap)