İran'da aşure gününde isyan

İran'da aşure gününde isyan
İran'da aşure gününde isyan

Şiddetli çatışmalarda çok sayıda polis motosikleti yakıldı. Polisin vurduğu göstericileri arkadaşları sırtlayıp götürmeye çalıştı. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS, AP

İran'da Aşure Günü'nde 'Diktatöre ölüm' sloganına, 'Besiç düşecek, Hamaney devrilecek'i ekleyen reformcular Tahran'da sokağa aktı. Muhalif siteler polisin Tahran'da ve Tebriz'de dörder kişiyi öldürdüğünü iddia etti. Polise göre Tahran'da beş kişi öldü ama güvenlik güçlerinin ateşiyle değil

TAHRAN - İran’da Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri’nin ölümüyle protestoları dirilten reformcular İmam Hüseyin’in şehit edilişini anmak için düzenlenen Aşure Günü’nde meydanları boş bırakmazken, hedefleri doğrudan dini lider Ayetullah Ali Hamaney’di. Rejimin yanıtı ise kanlı oldu. Aşure etkinliklerinde pek çok kentte sokağa dökülen muhalifler, dün Tahran’ın merkezinde ‘Hamaney devrilecek’ sloganı atarak yürüdü. Muhaliflere göz yaşartıcı gaz sıkıp uyarı ateşi açan güvenlik güçlerinin en az dört göstericiyi öldürdüğü, ikisini yaraladığı iddia ediliyor. Polis ise Tahran’da beş kişinin öldüğünü açıklasa da, bu kişilerin güvenlik güçlerince öldürülmediğini savundu. Kurbanlar arasında muhaliflerin Hz. Hüseyin ile benzeştirdiği reformcu lider Mir Müseyin Musavi’nin yeğeni de var. Muhalif sitelere göre Tebriz’de de dört kişi öldürüldü.

Musavi’nin yeğeni de öldürüldü
Reformcu internet siteleri, protestoya katılanların sayısını ‘on binlerce’ diye verirken, İnkılap Meydanı’ndaki Kolej Köprüsü civarında üç, İnkılap ile Veliasr’ın kesiştiği kavşakta bir muhalifin öldüğünü duyurdu. Ardından “Musavi’nin yeğeni Seyit Ali Musavi bugün öğle saatlerinde İnkilap Meydanı’nda göğsünden vuruldu ve kaldırıldığı İbni Sina hastanesinde şehit oldu” haberini geçen meclisteki reformcu vekillerin sitesi Parlemannews, ‘yeşil hareketin şehidinin’ ailesi ile Musavi’nin hastaneye gittiğini belirtti.
Polisin ‘şiddetle bastırma’ tehididine aldırmayan muhalifler, haziran seçimi sonrasının Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı hedef alan ‘Diktatöre ölüm’ sloganına, ‘Bu ay kanlı bir ay, Besiç milisleri düşecek, Hamaney devrilecek’ sloganını ekledi. Hz. Hüseyin’e atfedilen sevgi sözlerini Musavi’ye uyarlayan ‘Ya Hüseyin Mir Hüseyin’ sloganı da ihmal edilmedi. Tahran merkezine yürüyen kitleyi Tahran’ın doğusundan batısına uzanan İnkılap Caddesi civarına konuşlanan güvenlik güçleri karşıladı. Şiddetli çatışmalar çıkıp Tahran semasını kapkara duman kaplarken, polis helikopterleri hava desteği sağladı. Rahesabz sitesinin olay yerindeki muhabiri, “Polis üç hemşerimizi doğrudan nişan alıp öldürdü. İnsanlar Veli Asr’da ölen kardeşimizin cesedini omuzlarına alıp solaganlar atarak yürüyor” derken, Jaras sitesi güvenlik güçlerinin çoğunun amirlerin ateş açma emrini reddettiğini, bazılarının baskıler üzerine havaya ateş açtığını aktardı. Görgü tanıkları öfkeli kalabalığın ‘İran’ı geri almak için ölümüne savaşırız’ sloganları atarak taş ve zincirlerle polisin üzerine yürüdüğünü anlattı. Bir tanık, “Protestocular iki Besic milisini dövüp, motorsıkletlerini ateşe verdi” dedi. 

Polisin silahı yokmuş
Jaras, Tebriz’de güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki çatışmalarda dört kişinin öldüğünü çok sayıda kişinin de yaralandığını duyururken polis Tahran’da beş kişinin öldüğünü açıkladı. 300 göstericinin tutuklandığını kaydeden İran Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Radan  “Bir kişi köprüden düşüp öldü. İki kişi araba kazasında bir kişide silahla vurularak öldü” dedi.  Radan silahla vurulan muhalif için, “Polis ateşli silah taşımadığı için bu kişinin ölümü üzerinde şüpheler var. Araştırıyoruz” diye konuştu.  Akşama doğru ‘çatışmalardan temizlenen’ İnkılap Caddesi’ne bu kez rejim yanlıları doluşup ‘Halkın ordusu dini liderimizin aşkıyla burada’ diye bağırdı. (afp, Reuters, bbc)