İran'da Batı tarzı tıraş yasak

İran'da aşırı muhafazakâr Mahmud Ahmedinecad'ın cumhurbaşkanlığında giyim kuşama getirilen kısıtlamalar kadın-erkek ayrımı yapmıyor! Geçen haftadan bu yana Sünni Taliban rejimini hatırlatan şekilde tesettüre uygun bulmadığı kadınları cadı avına çıkar gibi sokaklardan toplayarak karakola götüren...

TAHRAN - İran'da aşırı muhafazakâr Mahmud Ahmedinecad'ın cumhurbaşkanlığında giyim kuşama getirilen kısıtlamalar kadın-erkek ayrımı yapmıyor! Geçen haftadan bu yana Sünni Taliban rejimini hatırlatan şekilde tesettüre uygun bulmadığı kadınları cadı avına çıkar gibi sokaklardan toplayarak karakola götüren İran polisi, erkeklerin de giyiminden sonra tıraşına el attı. Kısa kollu tişört giyip saç uzatan erkekler sokaklardan toplanırken, berberlere Batı tarzı saç tıraşı yapma yasağı getirildi. İranlı erkekler artık metroseksüel olamayacak.
Muhafazakar İtimad gazetesine göre polis, Tahran'daki bütün berberlere Amerikan ya da Avrupai tıraş yapmamaları talimatı verdi. Tahran Berberler Birliği Başkanı Muhammed İftihari-Farz, polisin berberleri 'tuhaf' saç stilleri yapmaktan men ettiğini aktarıp şu uyarıyı yaptı: "Bazı salonlar Amerikan ve Avrupa tarzı saç stili yaratmak için Batılı güzelleştirme metotları kullanıyor. Birlik, açılan her berbere lisans verirken geleneklere uymayan saç stilleri konusundaki kısıtlamaları hatırlatıyor. Dolayısıyla yanlış yöntemlerle çalışmayı sürdüren berberlerden desteğimizi keseceğiz."
Kravat takana da yasak
İftihari-Farz hangi stillerin yasak olduğuna açıklık getirmedi. Ancak muhafazakârların aşırı saç jölesi, omza kadar inen veya diken gibi dikleştirilen saçlardan rahatsız olduğu biliniyor. Polis talimatı saçlarla sınırlı değil. Berberler erkek müşterilerinin yüzlerine kozmetik malzemesi süremeyecek, kaşlarını alamayacak ve özel makyajlar uygulayamayacak. Berberler kıravat ya da papyon takan müşteriye de kapılarını kapalı tutmak zorunda. İran'da İslam devriminin ilk yıllarında da Batı'nın simgesi olarak görülen kravatlara yasak getirilmiş ancak daha sonraki yıllarda bu yasak gevşetilmişti.
Bu kuralları çiğneyenlerin berberlerin sadece yüzde 5'ini oluşturduğunu savunan İftihari-Farz, sıkı denetim yapacaklarını belirterek "Gerekirse ruhsatları bir aylığına iptal edilecek. Belki çalışma ruhsatları bile iptal edilebilir" tehdidi savurdu. (afp, ap)