İran'da Batı'ya alternatif Gazze konferansı

İran'da Batı'ya alternatif Gazze konferansı
İran'da Batı'ya alternatif Gazze konferansı

Clinton, Ramallah ziyaretinde İngilizce eğitim programındaki gençlerle de buluştu. FOTOĞRAF: AP

İran Gazze için Türkiye'nin de katıldığı alternatif yardım konferansı topladı. Hamaney, 'Filistin'in nasıl yönetileceğine hak sahibi tüm Müslüman, Hıristiyan ve Yahudiler referandumla karar versin' önerisi getirdi

TAHRAN - Hafta başında Hamas dışlanarak 75 ülke ve kuruluşun katılımıyla düzenlenen bağış konferansında vaat edilen 5 milyar doların Gazze’ye nasıl ulaşacağı meçhulken, İran Filistin Halkına Destek Konferansı düzenliyor. 80 ülkenin katıldığı konferansta Hamas da ağırlanırken, Türkiye’yi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil temsil ediyor. Dün açılışı yapan dini lider Ayetullah Ali Hamaney, tüm Müslümanları İsrail’e karşı Filistin direnişine katılmaya çağırırken, Filistin’in nasıl yönetileceğinin hak sahibi olan tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin referanduma gitmesiyle belirlenmesini önerdi.
“Filistin’in kurtuluşu, BM, zorba güçler ve siyonist rejim kapısında dilenmekle mümkün olmaz. Tek yol direniş. Filistin halkını desteklemek tüm Müslümanlar için vaciptir” diyen Hamaney, “İşgalci rejimin Gazze felaketinde rol oynamış siyasi ve askeri liderleri yargılanmalı. Atılması gereken ilk adım budur” diye ekledi. BM, ABD ve Britanya’nın İsrail gibi ‘kanserli bir tümörü yaratıp destekleme suçunu işlediğini’, onlarla müzakere edilemeyeceğini söyleyen dini lider, Barack Obama’ya “Değişim sloganıyla iktadara gelen yeni ABD Başkanı bile İsrail’in güvenliğine şartsız bağlılıktan söz ediyor. Bu, devlet terörizminin savunulmasıdır” diye çıkıştı. Hamaney, şu öneriyi getirdi: “Filistin’de hak sahibi Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler referandumla kendi yeni düzenlerini seçsin. Mülteci konumundaki Filistinlilerin de bu referanduma katılması gerek. Batı dünyasının bunu kabul etmemesi demokrasiye bağlı olmadıklarını gösterir.”
Bugün bitecek konferansta Gazze için ortak fon oluşturulacak ancak yardımın abluka altındaki bölgeye nasıl ulaştırılacağı meçhul. 

Dışişleri Lieberman’ın mı?
Bu arada İsrail’de 10 Şubat seçiminden oy patlamasıyla üçüncü gelen aşırı sağcı Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman’ın yeni dışişleri bakanı olması gündemde.  (afp, aa)