İran'da kadının bindiği bisiklet de tesettüre girecek

İran'da yaz aylarıyla birlikte İslam'a uygun giyinmedikleri gerekçesiyle kadınları sokaklarda sorgu sualden geçirip karakollara tıkayan, binlercesini uçakla yolculuktan men eden...

TAHRAN - İran'da yaz aylarıyla birlikte İslam'a uygun giyinmedikleri gerekçesiyle kadınları sokaklarda sorgu sualden geçirip karakollara tıkayan, binlercesini uçakla yolculuktan men eden muhafazakâr yönetim, İranlı kadınların binmeye bayıldığı bisikleti de tesettüre sokacak. Devletin gazetesi İran'a göre kadınların bedenlerini gizleyen İslami bisikletler üretilecek. Gazete 'Bu bisikletin kullanıcının bedeninin yarısını kapatan bir kabini olacak' diye yazdı.
Projenin mimarı olan Elaheh Sofali, 'İslami bisiklet' üretmekteki amaçlarının İranlı kadınları spora teşvik etmek olduğunu savundu.
İran'da futbol, voleybol ve basketboldan dağcılığa uzanan pek çok spor alanında etkin olan kadınlar, eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi'nin İslam Ülkeleri Kadın Olimpiyat Komitesi başkanı olduğu 1990'lı yıllarda bir hayli kazanım elde etmişti. Futbolsever Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da kadınlara getirilen stadyum yasağını geçen yıl kaldırmış ama muhafazakâr yandaşlarının öfkesini çekmişti.