İran'da liderlik törenine boykot

İran'da liderlik törenine boykot
İran'da liderlik törenine boykot

Hamaney bu kez Ahmedinecad?ın yanaklarını ve elini öpmesini engelledi, ısrar üzerine sadece omuzundan öpmesine izin verdi. FOTOĞRAF: AFP

Dini lider Hamaney Ahmedinecad'a ikinci dönem cumhurbaşkanlığını törenle tevdi etti. Ancak devrim lideri Humeyni'nin ailesinden kimsenin katılmadığı töreni hâlâ kilit görevdeki Rafsancani, Hatemi, Musavi ve Kerrubi boykot etti

TAHRAN - İran’ı karıştıran 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi ilan edilen Mahmud Ahmedinecad dün ikinci dönemine başladı. Seçim sonucunu reformcu cephenin tanımamasıyla büyük protesto dalgasının patlak vermesi, tutuklanan protestocuların davasının da kavga koparmasının gölgesinde düzenlenen törende dini lider Ayetullah Ali Hamaney Ahmedinecad’a mazbatasını verdi.  Ama törene 1979 İslam devriminin lideri Ruhullah Humeyni’nin ailesinden kimse katılmazken, torunu Hasan Humeyni’nin de törene katılmamak için yurtdışına gittiği ileri sürüldü. Seçimin reformcu adayları Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi ve onları destekleyen eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile Düzenin Yararını Teşhis Konseyi’nin Başkanı Haşimi Rafsancani’nin de törene gelmemesi dikkat çekti. Devlet televizyonu töreni naklen yayımlamadı.
Hamaney, ‘İran siyasetinin altın sayfası’ diye nitelediği seçimin, bazı figürleri ‘kaybeden’ yaptığını söyleyip reformcuları iğneledi. Ahmedinecad’ın da ‘eşi görülmemiş’ bir zafer kazandığını dile getirdi. Dini lider ‘kızgın ve yaralı’ muhalefetin meydan okumayı sürdüreceği uyarısını yaptığı Ahmedinecad’a eleştirilere kulak vermesi tavsiyesinde de bulundu. Zira Hamaney’in “Görevden al” emrine rağmen ‘İran’ın İsrail halkının da dostu olduğunu’ söyleyen dünürü Rahim Meşai’yi birinci yardımcılığından almamakta günlerce diretmiş Ahmedinecad, aşırı muhafazakarların da hedef tahtası haline gelmişti. 

‘Nezleydim öpmedim’
Ahmedinecad, aralarında baba-oğul ilişkisi olduğunu söylediği dini liderin dört yıl önceki törende yanaklarını ve elini öpmesine rağmen bu kez elini sıkıp omzunu öptü. Resmi IRNA haber ajansı bu duruma Ahmedinecad’ın ‘nezlesi bulaşmasın diye dini liderin elini öpmediği’ açıklamasını getirdi. Ahmedinecad, yine Batı’ya yüklenerek “Yeni bir ilahi demokrasi modelinin yükseldiğini görmek istemiyorsunuz. Dünya kamuoyunun dikkatini kapitalizmin çöküşünden uzaklaştırmak istiyorsunuz, o yüzden İranlılara hakaret ediyorsunuz” dedi.
Yarın mecliste yemin edecek cumhurbaşkanının yeni hükümeti iki hafta içinde sunması gerekiyor. İlk dönemine  Batı ile kavga ve ekonomik sorunların damgasını vurduğu Ahmedinecad’ın şimdi buna içerdeki protestolar ve ikiye bölünmüşlük manzarasının eklenmesiyle işinin daha zorlaşacağı belirtiliyor. (afp, ap)