İran'da milat: Babalar doğuma girebiliyor

Batı'daki toplumsal gelişimin göstergelerinden olan babaların doğumhaneye girip anneye yardım etmesi uygulaması, İran'da milat yaptı. İki yıldır Mahmud Ahmedinecad'ın cumhurbaşkanlığında muhafazakârlığa...

TAHRAN - Batı'daki toplumsal gelişimin göstergelerinden olan babaların doğumhaneye girip anneye yardım etmesi uygulaması, İran'da milat yaptı. İki yıldır Mahmud Ahmedinecad'ın cumhurbaşkanlığında muhafazakârlığa teslim olan İran açısından beklenmedik bu açılımı başka toplumsal gelişmeler zorladı. Sezaryenli doğumların tavan yapması, feryat figanlı normal doğuma can atan anne kalmaması karşısında, sağlık bakanlığı 'babalar doğuma girip anneyi yatıştırsın da normal doğum oluversin' önerisine sarıldı.
Geçen hafta ilk kez Tahran'ın Sarem hastanesinde İslami kurallara uygun olduğu garantisi alınmasının ardından doğumhaneye babanın girmesine izin verildi. Kadınların sinirlerinin yatışıp doğal doğuma istekli olmaları için babanın bulunmasını elzem gördüğünü belirten Başhekim Abutalib Sarem, sağlık bakanlığının sezaryenin azaltılması talimatı üzerine resmen öneride bulunmuş.
Baba gözyaşına boğuldu
Sezaryen İran'da geçmişte 'zayıflık' ve 'hastalık' olarak kabul edilirdi, ama 1979 İslam devriminden beri giderek yaygınlaştı. İranlı kadınların yüzde 70'i iltihap ve yan etki riski taşıyan sezaryenle doğum yapıyor. Bu, acıdan kaçma kadar normal doğum sonrası kocalarına daha az çekici gelecekleri korkusundan da kaynaklanıyor. Sarem, ilk uygulamada anneyle baba birbiriyle konuşup gülüşürken ruhani bir havada doğumun gerçekleştiğini, bebek çıktığında kocanın duygulanıp gözyaşlarına boğulduğunu aktardı.