'İran'da Mossad suikasti'

ABD ile İsrail'in menziline aldığı İran'ın önde gelen nükleer bilimcilerinden Ardeşir Hasanpur'un İsrail gizli servisi Mossad tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

WASHINGTON - ABD ile İsrail'in menziline aldığı İran'ın önde gelen nükleer bilimcilerinden Ardeşir Hasanpur'un İsrail gizli servisi Mossad tarafından öldürüldüğü iddia edildi. ABD Dışişleri'nin finansmanıyla İran'a yönelik muhalif yayın yapan Radyo Ferda, Batılı bir istihbarat kaynağına dayanarak, ocakta 'gaz zehirlenmesi'nden öldüğü açıklanan 44 yaşındaki Hasanpur'un ölümünün gizemli şartlarda gerçekleştiğini, İsrail suikastine kurban gitmiş olabileceğini ileri sürdü.
İran rejiminin 2004'te bir numaralı askeri araştırma ödülünü, geçen yıl da en prestijlisi olan Harazmi uluslararası bilim festivali ödülünü verdiği Hasanpur, nükleer eletkromanyetik araştırmalar merkeziyle İsfahan'daki uranyum heksaflorid gazının üretildiği tesisi yönetiyordu. Bu gaz, Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesisinde kullanılıyor. Batı basınına göre her iki tesis, ABD ile İsrail'in olası saldırı planlarının en önde gelen iki hedefi.
'Çok güçlü istihbarat var'
Radyo Ferda'nın haberinde, İran hükümetinin Hasanpur'un ölümünü altı gün gecikmeli olarak 21 Ocak'ta nükleer güvenlik konulu bir konferansta duyurduğuna dikkat çekildi. İran'da çıkan haberlerde ölüm nedeni olarak açıklanan 'gaz zehirlenmesi'ne neyin yol açtığı belirtilmemişti.
Radyoya konuşan Amerikan istihbarat şirketi Stratfor'un uzmanı Rheva Bhalla, Hasanpur'un Mossad'ın hedefi olduğunu, İsrail suikastine kurban gittiğine dair 'çok güçlü istihbarat' bulunduğunu anlattı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert son dönemde işi İran'ın nükleer programına önleyici saldırı düzenleyebileceklerini söylemeye dek vardırmıştı. 'İranlı nükleer bilimciye İsrail suikasti' iddiasının yayımlanması ise, Tahran'ın İslam Devrimi'nin 28. yıldönümünü 10 günlük 'nükleer şölen'le kutladığı döneme denk geldi.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Faysal ise, bölgede nükleer silahlar konusunda 'ilk günahkâr ülke'nin İsrail olduğunu söyledi. Der Spiegel'e "İsrail'in nükleer silahlanması önlenseydi, bölgedeki diğer ülkeler de nükleer program geliştirmek için çaba harcamazdı. Bölgedeki tüm ülkeler aynı sıkı kontroller altında tutulmalı" diyen Faysal, İran'ın, kendisini dışlanmış görüp bölgede önemli bir rol oynamak istediğini belirtti. (Sunday Times, aa)