İran'da reformcu liderler gözaltına alındı

İran'da reformcu liderler gözaltına alındı
İran'da reformcu liderler gözaltına alındı

Tahran?da reformcuların protesto gösterileri dün de sürerken, on binlerce Ahmedinecad taraftarı Firdevs Meydanı?nda gövde gösterisi düzenledi. Musavi ise, taş atan göstericilere ?Şiddete başvurmayın? çağrısı yaptı. FOTOĞRAF: AP FOTOĞRAF: AFP

Ahmedinecad'a karşı protestoları örgütleme suçlamasıyla eski cumhurbaşkanı Hatemi'nin en yakınlarının aralarında olduğu 170 reformcu gözaltına alındı. Musavi protestolara devam çağrısı yapıp seçimin iptali için Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne başvurdu

TAHRAN - İran’da cuma günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde koltuğun aşırı muhafazakâr sahibi Mahmud Ahmedinecad’ın reformcu rakibi Mir Hüseyin Musavi’nin oylarını ikiye katlayarak zafer kazanması önceki gün reformcuların Tahran’da sokaklara dökülmesine yol açınca, rejim demir yumruğunu indirdi. Hükümet, göstericilere karşı polis dayağını devreye sokmasının ardından protestoları örgütledikleri gerekçesiyle 170 önde gelen reformcuyu da gözaltına aldı. Bunlar arasında Musavi’yi destekleyen eski reformcu cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin kardeşi ve çalışma arkadaşları var.
Tahran Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Radan, bunlardan siyasi kimliği bulunan 10’unun olayların asli sorumlusu, 50’sinin olayın planlayıcıları, diğer 110’unun gösterilere karışanlar olduğunu söyleyip, daha başkalarını da gözaltına alacakları tehdidi savurdu. Musavi’nin de ev hapsinde olduğuna dair İsrail basınında çıkan iddialar, eşi Zehra ve Fars haber ajansı tarafından yalanlandı.
Musavi, sonuca resmen itiraz edip seçimin iptali için Anyasayı Koruyucular Konseyi’ne başvurdu.  Yasal muhalefetin çatışmaya girilmeden, barışçı biçimde sürdürülmesi çağrısı yapan Musavi, “Ruhanilik, özgürlük, dinsel hassasiyet ve hoşgörünün rengi yeşil ile devrimci köklerimizi anımsatan ‘Allahu Ekber’ sloganını bırakmayın. Bu renk ve slogan ulusumuzu birleştirecek, kalplerimizle taleplerimizi buluşturan en iyi araç olacak” dedi. 

Ahmedi: Futbol maçı gibi
Ahmedinecad ise, dün reformcuların mesken tuttuğu Tahran’ın Veliasr Caddesi’ni kesen Firdevs Meydanı’nda on binlerce taraftarının katıldığı zafer mitingi düzenledi. Gerçek ve hür bir seçimden zaferle çıkmasının dünyaya hükmeden baskıcı sisteme ağır darbe olduğunu söyleyen cumhurbaşkanı, yabancı medyayı psikolojik savaş yürütmekle suçladı. Musavi’ye attığı açık ara farkın sorgulanacak yanı olmadığını savunan Ahmedinecad, şiddet olaylarını ‘önemsiz’ diye niteleyip “Futbol maçı gibi oldu. Kazanacağına inanırken kaybeden taraf  öfkelendi, ama bunun yasal geçerliliği yok, artık kafaya takmayı bırakmaları gerek” dedi. Ahmedinecad, seçim sonuçlarının ‘çarpıtıldığına’ dair suçlamaları reddederken, “İran seçimleri en temizidir” dedi.
Meclis Başkanı Ali Laricani’nin de destek açıkladığı Ahmedinecad’a tebriklerini ileten diğer muhafazakâr aday Muhsin Rızai “Yasal biçimde seçildi. Halka hizmetin aksamaması açısından kendisini destekleyeceğim” dedi. Reformcu aday Mehdi Kerrubi ise seçim sonucunu tanımadığını açıkladı. 

Hatemi’nin kardeşi de...
Gözaltına alınan reformcular arasında 2000 seçiminde mecliste çoğunluğu kazanmış İslami İran Katılım Cephesi ve İslam Devrimi Mücahit Örgütü’nden isimler var: Muhammed Hatemi’nin kardeşi, eski meclis başkan yardımcısı Rıza Hatemi, Katılım Cephesi’nin Başkanı ve Hatemi döneminin meclis dış ilişkiler komisyonu başkanı Muhsin Mirdamadi, Hatemi dönemi hükümet sözcüsü Abdullah Ramazanzade ve Mustafa Taczade, Muhsin Aminzade, Zuherh Aghacari, Said Şeriati, Zehra Mucaradi... Daha önce de ulusal güvenliğe zarar vermekten hapse atılmış ünlü muhalif Taci Rahmani’nin eşi Nergis, “Geceyarısından sonra kapıya dayandılar, Taci’yi kapıyı açar açmaz yakalayıp karga tulumba araca bindirdiler” dedi. Hatemi’nin bağlı olduğu Mücadaleci Din Adamları Birliği seçimlerin iptal edilip adil biçimde yeniden yapılmasını talep etti. Musavi’nin gazetesi Yeşil Söz, dağıtımı yapılamasa da, web sitesinden 10 milyon oyda sahtecilik yapıldığı iddiasını yayımladı. 

Ve Besicler meydana çıktı
Dün  Tahran’da ‘Diktatöre ölüm’ diyerek taş atan 200 göstericiye gözyaşartıcı gaz sıkan polis, Mutahari Caddesi’ndeki göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. IRNA’nın bürosu önünde de çatışma çıktı. Tahran Üniversitesi’nde Musavi posteri taşıyan 2 bin kadar öğrenci iktidar karşıtı slogan atıp, polise taş attı. Akşam saatlerinde protestolar başladığından beri ortalıkta görünmeyen Devrim Muhafızları’na bağlı Besiç milisleri asayişi kontrol için Tahran sokaklarına çıktı. Protestocuların örgütlendiği cep telefonuna blokaj kalksa da, SMS’e kısıtlamalarla Musavi yanlısı en az beş site ile Facebook’a erişim engeli dün de sürdü. Devlet televizyonu Tahran sokaklarında önceki geceki olaylara ilişkin görüntüler yayımlasa da, Suudilerin El Arabiya televizyonunun bürosu gerekçesiz bir haftalığına kapatıldı. BBC de yayınlarına müdahele edildiğinden yakındı. (Dış Haberler) 

Batı İran seçimiyle ilgili homurdanıyor
ABD: Başkan Yardımcısı Joe Biden: “Seçim sonuçları hakkında çirkin boyutlarda kuşku var. Şüphesiz, konuşma özgürlüğünü ve kalabalığı sindirme biçimleri, insanlara davranış biçimleri gerçekten kuşku uyandırıcı. Ahmedinecad güçlü olmadığı bir şehirden yüzde 70 oy alıyor. Böyle bir ortamda Ahmedinecad’ın yüzde 68 küsur oy almasının ihtimali yok.” Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs: “Seçimin genç İranlılarda yarattığı coşkudan etkilendik. Hile iddiaları dahil tüm süreci yakından izliyoruz”  

FRANSA:  Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin danışmanı Henri Guaino: “İran’da olup bitenler ne İranlılar, ne dünya istikrarı için iyi haber.” Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner: “Tartışmalı sonuçlardan sonra muhalefet güçlerinin organize ve seferber olmasını bekliyoruz.  Şeffaflık yerine şiddetin sergilenmesi leke olarak kalacak. ”

ALMANYA: Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier: “Güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet eylemleri kabul edilemez. Hile
iddiaları endişe verici. Tahran makamları bu iddiaları yakından inceleyip açıklama yapmalı.”

AB: Hile iddiaları, şiddet olayları kaygı verici. 

AFGANİSTAN: Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai: “Ahmedinecad’ın kesin çoğunlukla seçilmesi, İran ulusunun ilerlemesinin hayrına olmuştur. Kendisini kutlarım.”