İran'da rock konseri yeraltına inince...

Son aylarda ahlak polisinin İslami ölçülere göre giyinmeyen kadınlara nefes aldırmadığı İran'da bu kez gizli bir rock konserine düzenlenen baskınla 230 kişi tutuklandı.

TAHRAN - Son aylarda ahlak polisinin İslami ölçülere göre giyinmeyen kadınlara nefes aldırmadığı İran'da bu kez gizli bir rock konserine düzenlenen baskınla 230 kişi tutuklandı. Başkent Tahran'ın yanıbaşındaki Kerec kentindeki rock partisine katılıp da tutuklananlar arasında Britanya ve İsveçlilerin de olduğu belirtildi.
Polisin partide çok sayıda kayıt cihazı, kaçak CD, alkol, uyuşturucu ve açık-saçık kadın giysileri ele geçirdiği açıklandı. Kerec savcısı Ali Ferhadi, "Şeytana tapan bütün bu fitneciler cezalandırılacak" dedi. Ferhadi, konsere internetten duyuru yapıldığını, özel giriş kartları dağıtıldığını ve katılımcıların hali vakti yerinde gençler olduğunu vurguladı. İran'da rock grupları ancak Kültür Bakanlığı'nın verdiği özel lisansla sahne alabiliyor.
Zehir baronu da enselendi
Bu arada Türkiye'yi de transfer ülkesi olarak kullanan İran'ın en büyük uyuşturucu taciri enselendi. Devlet televizyonu BM'nin uyuşturucu tacirleri listesindeki Gomşad Zehi'nin Tahran'da iş üzerinde yakalandığını duyurdu. Dokuz polisin ölümünden de sorumlu tutulan ve birkaç yıl önce Afganistan'a kaçan Zehi'nin her yıl İran'a soktuğu 50 ton uyuşturucuyu Türkiye ve Körfez ülkeleri üzerinden naklettiği kaydedildi. (afp, Reuters)