İran'da tesettüre aykırı uçmak da yasak

İran'da yaz uygulamasıyla cadı avına çıkar gibi yeterince örtünmeyen kadınları sokaklardan toplayan polisin baskı yöntemleri havayollarında da akıl almaz boyutlara ulaştı.

TAHRAN - İran'da yaz uygulamasıyla cadı avına çıkar gibi yeterince örtünmeyen kadınları sokaklardan toplayan polisin baskı yöntemleri havayollarında da akıl almaz boyutlara ulaştı. Üç haftada tesettür kurallarına uymadıkları gerekçesiyle binlerce kişi uyarılırken, 50 kadın iç ve dış hatlardaki uçaklara binmekten men edildi.
Havaalanı polis şefi Mahmud Botşekane'ye göre, 17 bin 135 kadın İslami kurallara uymaları için uyarıldı. Bunlardan 850'sinden gerektiği gibi örtüneceğine dair yazılı taahhüt alan polis, durumu daha vahim olan 80 kadını adli makamlara sevk etti. Dirsekten daha kısa kollu tişört giyinmeleri, saçlarını Batılı tarzda kestirmeleri ya da jöleyle dikleştirmeleri ve metroseksüeller gibi cilt bakımı yaptırmaları yasak olan erkekler de denetime takıldı. Kuralları çiğneyen 50 erkeğin dosyası mahkemeye yollandı. Uygulamanın kalıcı olduğu da vurgulandı. Polis dar manto, kısa pantolon ve bedene yapışan elbise giyen, eşarbı geri itip saçlarını gösteren kadınları durdurup uyarıyor. Durumunu o anda düzeltilemeyecek olanlar karakola götürülüp yazılı taahhütte bulunuyor.