İran'daki Kudüs Günü'nde Hatemi ile Musavi'ye saldırı

İran'daki Kudüs Günü'nde Hatemi ile Musavi'ye saldırı
İran'daki Kudüs Günü'nde Hatemi ile Musavi'ye saldırı

Reformcular Kudüs Günü?nde yönetimi protesto etti. Muhafazakârlar da Hatemi ile Musavi?yi itip kaktı. FOTOĞRAFLAR: AP

TAHRAN - İran, hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını kabul etmeyen reformcuların isyanının kanla bastırılması sonrası, dünkü Kudüs Günü etkinliklerinde yine çatışmalara sahne oldu. Tahran’da sokaklara dökülen reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’nin yandaşlarıyla Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Besiç milisleri tarafından desteklenen yandaşları arasında şiddetli çatışmalar çıktı.  Hatta Musavi ile kendisini destekleyen eski reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi muhafazakarların saldırısına uğradı. Polis, tartaklanan Hatemi’yi son anda meydan dayağından kurtardı.
Dün her Ramazanın son cumasında olduğu gibi İsrail’in Kudüs’ü işgaline karşı düzenlenen etkinlikte aralarında Ahmedinecad ve Yargı Erki Başkanı Muhammed Sadık Laricani gibi yetkililerin de bulunduğu milyonlarca İranlı, sloganlar atarak cuma namazının kılınacağı Tahran Üniversitesi’ne yürüdü. Gösteri yasağı yüzünden haftalardır sokağa çıkamayan reformcular da, Tahran’ın çeşitli meydanlarında toplanıp, yürüyüşe eşlik etti. Ancak üniformalı güvenlik güçleri ile eli sopalı Besiç milislerinin desteklediği muhafazakarlar, sayıları yüz binlerle ifade edilen yeşillere bürünmüş reformcuların yürüyüşe katılmasını engellemeye çalıştı. Polisin sopadan geçirip gaz sıktığı reformcular, ‘İşkence ve tecavüz artık bize sökmez’ sloganı attı. Besiçler tıpkı seçim sonrası gösterilerde olduğu gibi Hafta Tir Meydanı’nda reformculara sert müdahale ederken, bir görgü tanığı  manzarayı “Motorsıkletlerini göstericilerin üzerine sürüp sopalarla insanları dövdüler. Birkaç reformcu tutuklandı. Dayak yiyenler ‘Diktatöre ölüm’ ve ‘Allahuekber’ diye bağırdı” sözleriyle aktardı. 

Arbedede Hatemi’nin sarığı yuvarlandı
Yürüyüşe Musavi, diğer reformcu aday Mehdi Kerrubi Musavi ile Hatemi de kısa süre  eşlik ederken, biri “İkiyüzlü Musavi’ye ölüm” diye bağırarak Musavi’nin üzerine yürüdü. Korumalarının araya girmesiyle olay büyümeden önlenirken, Musavi yürüyüşü kısa gesip eve döndü. Aşırı muhafazakarlar başka bir noktada yürüyüşe katılan Hatemi’yi de itip kakarak sarığını düşürdü. Kardeşi Muhammed Rıza, eski cumhurbaşkanının yara almadan saldırganların elinden kurtulduğunu aktarırken, “Arbedede sarığı yuvarlandı. Arkasındaki refomcular saldırganlara direndi. Zaten polis araya girdi. Şimdi evde, durumu iyi” dedi.
Milyonların katıldığı yürüyüş ve cuma namazı vesilesiyle üniversitede konuşan Ahmedinecad, Yahudi soykırımının ‘efsane’ olduğu tezini tekrarladı. (afp, aa)