İran'dan Buşehr gösterisi

İran'dan Buşehr gösterisi
İran'dan Buşehr gösterisi

Nükleer konulara ilgisiyle tanınan Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, sık sık nükleer tesisleri ziyaret edip bilgeler alıyor.

İran, Buşehr'deki Rus yapımı nükleer santralın ön açılışını bugün Rus Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Kiriyenko'nun katılımıyla yapıyor. Tahran'la diyalog arayan Obama ise İran temsilciliğine 'İsrail yanlısı' olarak tanınan Ross'u atadı

WASHINGTON/TAHRAN - ABD’de Obama yönetimi Ortadoğu ile Afganistan-Pakistan’ın ardından İran için de temsilci atadı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran dahil Basra-Güneybatı Asya bölgesi için tercihini eski başkan kocası Bill’in Ortadoğu temsilciliğini yaparken İsrail yanlısı tavrıyla tanınan Dennis Ross’tan yana kullandı. Obama yönetimi İran’la doğrudan görüşme olanakları ararken, Tahran bugün Rusya’nın Buşehr’de inşa ettiği ilk nükleer santralının ön açılışını yapıyor. İlan edilen deneme üretiminin bilgisayar programlarıyla sanal yakıt denemesinden mi ibaret kalacağı açıklandı.Rusya Nükleer Ajansı sözcüsü Sergei Novikov operasyonun ‘sanal yakıtla’ yapılacağını belirtirken “Santralin tam olarak ne zaman çalışmaya başlayacağı bugün açıklanacak” dedi. 

1000 megavatlık santral
1000 megavat elektrik üretme kapasiteli Buşehr nükleer santralında düzenlenecek açılış, yüzde 95’inin tamamlanması şerefine yapılacak. Tahran törene Rus Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko’nun da katılacağını duyururken, Moskova sadece düzenli ziyaretlerden birinin yapılacağını savundu. Bu, Batı teşvikiyle 1950’lerde başlayıp yine Batı’nın engellemeleri yüzünden yarım asır sekteye uğrayan İran’ın nükleer programı açısından yeni bir doruk noktası. Rusya’nın 1998’te yaptığı 1 milyar dolarlık kontrata göre inşaatın 1999’da tamamlanması gerekiyordu. Daha sonra 2006’ya sarkıp Bush yönetimi ile İsrail’in saldırı düğmesine basmaya hazır olmasından ötürü bugünlere gelindi. İşler planlandığı gibi giderse, birkaç ay sonra yapılacak resmi açılış Obama yönetimine nasip olacak. 

‘İsrail’in avukatı olduk’
Clinton’ın atadığı Ross ise Amerikan diplomasisinde 20 yıldır at koştururken İsrail ve Yahudi lobisiyle sıkı ilişkileriyle ünlü. 1999-2000’de Ortadoğu arabulucu heyetinin üyelerinden Aaron David Miller, “Ross başkanlığında İsrail’in avukatı gibi davrandık. Tüm tekliflerimizi önce İsrail’e incelettik. Pazarlık esnekliği, bağımsızlık gösteremedik” demişti. Time dergisi Araplar kadar Amerikalı müzakerecilerin de Ross’u ‘İsrail taraftarı’ diye nitelediğini aktarmıştı. Önceki gün Dışişleri sözcüsü Robert Wood, Ross’un sorumlu olduğu bölgeyi “Amerika’nın iki savaşı sürdürdüğü ve çatışmalar, terör, kitle imha silahları, demokrasi, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi konularında sınavlarla karşı karşıya olduğu bir yer” diye niteleyip Ross için “Bize büyük tecrübe sağlayacak” dedi. Ross yönetime stratejik tavsiyelerde bulunacak ve yeni politikaları koordine edecek. (Dış Haberler)