İran'dan Irak'a operasyon tehdidi

İran, son günlerde Türkiye sınırında çatışmaya tutuştuğu PKK'nın İran kolu PEJAK'ın Kuzey Irak'taki sığınaklarını temizlemek için sınır ötesi operasyon tehdidi savurdu.

TAHRAN - İran, son günlerde Türkiye sınırında çatışmaya tutuştuğu PKK'nın İran kolu PEJAK'ın Kuzey Irak'taki sığınaklarını temizlemek için sınır ötesi operasyon tehdidi savurdu. Devrim Muhafızları Komutanı General Yahya Rahim Safavi, "Irak hükümeti sınırda yabancılara bağlı devrim karşıtı Irak ve İranlı Kürt grupları ülkeden atmazsa Devrim Muhafızları İran halkının güvenliği için bunları sınır ötesinde yakalayıp etkisiz hale getirme hakkına sahiptir" dedi.
Sınırdaki son çatışmalarda bir helikopterin düşürülmesi sonucu ölen 14 muhafızın cenaze töreninde konuşan General, "ABD ve siyonistler, İran'da güvensizlik yaratılması amacıyla bu devrim karşıtı gruplar için televizyon kanalı kurmak, silah ve mühimmat sağlamak için milyonlarca dolar harcıyor" dedi.
Safavi, sınır bölgelerindeki Kürt ve Azerileri de, 'İslam karşıtı isyancıların ortadan kaldırılması için güvenlik güçleriyle işbirliğine' çağırdı. 30'dan fazla PEJAK'lının öldürüldüğünü belirten General, devrim karşıtlarının Irak sınırına yakın bir bölgede kuşatıldığını söyledi. İran ABD ve Britanya'yı Azeri, Sünni Arap, Kürt ve Beluci bölgelerinde etnik şiddeti körüklemekle suçluyor.