İran'dan İsrail'e en büyük 'exodus'

İran'a askeri saldırı peşindeki İsrail, Pers ülkesinden 40 Yahudi'yi gizli operasyonla göç ettirdi. Adı açıklanmayan üçüncü bir ülke üzerinden gelen dört aile ve üç bireyden oluşan grubu, Ben Gurion Havaalanı'nda akrabaları ve bir gazeteci ordusu karşıladı.

TEL AVİV - İran'a askeri saldırı peşindeki İsrail, Pers ülkesinden 40 Yahudi'yi gizli operasyonla göç ettirdi. Adı açıklanmayan üçüncü bir ülke üzerinden gelen dört aile ve üç bireyden oluşan grubu, Ben Gurion Havaalanı'nda akrabaları ve bir gazeteci ordusu karşıladı. Kimisi 25 yıdır görüşmeyen akrabalar gözyaşları içinde birbirlerine sarılırken, gelenlerden bazısı diz çöküp yeri öptü. Tahran'daki Yahudi cemaatinin eski hahamlarından Yusuf "Bu anı gördüğümüz için tanrıya şükür" derken, 63 yaşındaki Avraham, 11 yıl önce göç ettiğinde İran'da kalan en küçük oğlunu, gelini ve torununu "Cenneteyim. Nihayet ailemiz birleşti" diye bağrına bastı. 15 yaşındaki Mişel, "Bir Yahudi olarak İran'da korkuyordum" dese de, diğer gelenler İran'da güvende hissetiklerini aktardı.
Sponsorları Evanjelik örgüt
1979'dan beri gelen bu en büyük grupla bu yıl İran'dan İsrail'e göçenlerin sayısı 200'e ulaşıp rekor kırdı. Geçen yıl sadece 65 İranlı Yahudi göç etmişti. İslam Devrimi'nden sonra, anayasal koruma, dini özgürlük ve mecliste bir vekille temsile rağmen İran'da kalan Yahudi sayısı 25 bine düştü. Operasyona, Uluslararası Hıristiyan ve Yahudi Arkadaşlığı adlı Evanjelik örgüt sponsorluk etti. Bu çerçevede İran'daki tüm varlıklarını bırakan göçmenlerin her birine 10 biner dolar verildi. Örgütün kurucularından haham Yehiel Eckstein, Yahudilerin İran'daki halini 1930'larda Almanya'daki haline benzetti. Evanjeliklergüçlü Yahudi devleti varlığının mesihin gelmesiyle sonuçlanacağına inanıyor. (afp, ap)