İran'dan İsrail'e uyarı: Saldırırsan yanarsın!

TAHRAN - İran, nükleer tesislerini korumak için dev bir tatbikata girişirken, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in Devrim Muhafızları’ndaki temsilcisi Müçteba Zülnur da İsrail’in olası saldırısına yanıtlarının ‘sert olacağı’ uyarısında bulundu. Ülkenin nükleer tesislerini hedef alan simülasyona dayalı saldırılara dair önlemlerin sınandığı tatbikatla ilgili Zülnur, şu ifadeleri kullandı: 

‘Tozu kalkmadan Tel Aviv’in kalbine iner’“Onların F-15 ve F-16’ları hava savunma güçlerimiz tarafından tuzağa düşürülecek ve yok edilecektir. Uçakları kaçabilse ve havalandıkları üsse inebilse dahi üsleri yok edici karadan karaya füzelerimizle vurulacaktır. Düşman kötü talihini İran üzerinde denemeye kalkarsa füzelerinin daha tozu inmeden İran balistik füzeleri Tel Aviv’in kalbine iner.” Zülnur, İran saldırıya uğrarsa Tel Aviv’i füzelerle vurmaktan da çekinmeyeceklerini ekledi. Tatbikat güneybatıdan kuzeye doğru nükleer tesislerin bulunduğu Buşehr, Fars, İsfahan, Tahnar ve batı bölgelerini kapsayan 600 bin kilometrekarelik alanda icra ediliyor. Hava savunması ağırlıklı tatbikatta Devrim Muhafızları ile Besic milisleri de kara senaryosunu uyguluyor. Askeri personelin ortak hareket etme kabiliyetinin geliştirilmesinin de hedeflenirken hava savunma, elektronik harp donanım ve erken uyarı sistemleri de test ediliyor.
Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da nükleer programına destek sunmuş Venezüella ve Brezilya’nın yanı sıra Bolivya ile Gambia ve Senagal’i kapsayan beş ülkelik turuna başladı. (Reuters, afp)