İran'dan nükleer tesislerini korumak için büyük tatbikat

İran'dan nükleer tesislerini korumak için büyük tatbikat
İran'dan nükleer tesislerini korumak için büyük tatbikat

İran kendi ürettiği S-300 füzesi benzerlerini de kullanacak.

TAHRAN - Batı ile nükleer müzekerelerin çıkmaza girdiği ve ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni yaptırım kartını çıkardığı sırada İran nükleer tesislerini savunma tatbikatına başlıyor. Silahlı Kuvvetler ile Devrim Muhafızları’nın nükleer tesisleri olası Amerikan-İsrail saldırısına karşı koruma amacıyla son yılların en büyük hava tatbikatını yapacağı açıklandı. Bugün başlayıp beş gün sürecek tatbikat güneybatıdan kuzeye doğru nükleer tesislerin bulunduğu Buşehr, Fars, İsfahan ve Tahran’ı kapsayacak şekilde 600 bin kilometrelik alanda icra edilecek.
Savaş uçakları, hava savunma, elektronik harp donanımı ve erken uyarı sistemleri kullanılacak, kara unsurları da katılacak. Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Mighani, Rusya’nın S-300 füzelerini hala teslim etmemesine karşın İran’ın kendi hava savunma sistemini geliştirdiğini belirtip “Umarız Rusya Siyonist rejimin (İsrail) baskılarına boğun eğmeyip sistemi teslim eder. Tatbikatta gelişmiş S-300’ler dahil yeni ve modern füzeler denenecek” dedi.
Öte yandan 192 üyeli BM Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, özellikle hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimine atıfla İran’da insan hakları ihlallerinden derin endişe duyulduğuna dair bir tasarıyı 74 ülkenin oyuyla kabul etti. Çin ve Rusya dahil 48 ülke ‘Hayır’ derken, 59 ülke çekimser kaldı. Türkiye ise oylamaya katılmadı. (Dış Haberler)