İran'ı bu kez dava karıştırdı

İran'ı bu kez dava karıştırdı
İran'ı bu kez dava karıştırdı

Tahran?da Devrim Mahkemesi?nde toplu yargılananların sayısı 110?a çıkarken, sanıkların ziyadesiyle zayıflamış halleri ve solgun yüzleri dikkat çekti. FOTOĞRAF: REUTERS

İran protestocuların toplu yargılanmasıyla yine karıştı. Sanıkların bazısı seçime hile karıştığının yalan olduğunu söyleyince, Hatemi 'Düzmece yargı', Musavi 'Ortaçağ işkencesiyle itiraf' tepkisini gösterdi

TAHRAN - İran, 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu protesto edenlerden 110’unun toplu yargılanmasına başlanmasıyla yeniden gerildi.  Önceki gün isyan, kamu binalarına saldırı ve düzene karşı komplo suçlamalarıyla yargıç karşısına çıkarılanlar arasında eski cumhurbaşkanı yardımcısı Ali Ebtahi, eski hükümet sözcüsü Abdullah Ramazanzade, eski meclis başkan yardımcısı Behzad Nebevi, eski dışişleri bakan yardımcısı Muhsin Aminzade ve Katılım Cephesi lideri Muhsir Mirdamadi gibi yakın çevresinden isimler bulunan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, çok sert çıktı. Davayı ‘düzmece’ ve ‘şov’ olarak niteleyen Hatemi,: “Yapılan anayasa, yasalar ve vatandaşarın haklarına aykırıdır. Mahkeme geçerli olmayan koşullarda alınan itiraflara dayanıyor. En önemli sorun duruşmaların açık yapılmaması. Duruşmadan önce sanıklarla avukatlar suçlamaların içeriği hakkında bilgilendirilmedi” dedi. 

‘Musavi, Hatemi, Rafsancani paktı’
Ancak resmi medyaya göre ilk duruşmada Hatemi’nin eski yardımcılarından bazılarının, halihazırdaki aşırı muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın 12 Haziran’da şaibesiz bir zafer kazandığını söylemeleri reformcu direnişe darbe indirdi. Bunların başını çeken Ebtahi “Protestolara katılmamalıydım, zira hile yoktu. Tüm dostlara sesleniyorum, hile meselesi bir yalandır ve İran’da isyan çıksın, ülke İrak ve Afganistan gibi yaralansın, zarar görsün diye uydurulmuştur” dedi. Seçimin reformcu adayı Mir Hüseyin Musavi, Hatemi ve hala kilit görevlerde bulunan eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin ‘birbirlerini yarı yolda bırakmamak’ için yemin ettiklerini de ileri süren Ebtahi, bunu ‘ihanet’ olarak niteledi.
Bunun üzerine Ebtahi’nin eşi, diğer reformcu aday Mehdi Kerrubi’ye bağlı Milli İtimat sitesinden, duruşmada kocasının normal halde gözükmediği açıklamasını yaptı. Musavi de, itirafların ‘Ortaçağ’dan kalma işkencelerin sonucu olduğunun açıkça görüldüğünü’ söyleyerek, “Hileli bir mahkemeden seçimde hile yapılmadığını kanıtlaması bekleniyor” diye çıkıştı. Yabancı destekli kadife devrim girişimi suçlamasına da, “Hiçbir yurtdışı bağlantısı yoktur, tamamen bir iç harekettir” tepkisini gösterdi. Rafsancani ise, diğer muhalif liderlerle anlaşma yaptığını yalanlayıp “Seçimde hiçbir adayı desteklemediğim gibi, seçim sonrasındaki olaylarda da en ufak bir rol oynamadım” iddiasında bulundu. 

Kayhan: Üçlü ihanet kanıtlandı
Aşırı muhafazakar Kayhan gazetesi ise, ‘Hatemi ile Musavi’nin hıyanetinin kanıtı ortaya çıktı’ manşetini atıp “Komplo liderleri, yolsuz insanlar, affedilemez suçları arasında masum insanları öldürüp yabancı düşmanlarla işbirliği yapmak da var. Ama orta çaplı sorumluları yargılayıp cezalandırmakla bu hikaye bitmez. Hepimizin bildiği asıl elebaşılarla hesaplaşılmazsa, komplo devam eder” diye yazdı. 

Rızai: Güvenlik güçleri yargılansın
Gelgelelim seçimin muhafazakar adayı, 16 yıl boyunca Devrim Muhafızları komutanlığı yapmış Muhsin Rızai’den de ilginç bir tepki geldi. Yargı erki başkanı Ayetullah Haşemi Şahrudi’ye mektup gönderen Rızai, ikinci bir dava daha açılması ve protestoları güç kullanarak bastıran, Tahran Üniversitesi yurduna saldıran, gözaltındakileri döven ve barışçı göstericileri vuran güvenlik güçlerinin de yargılanması gerektiğini söyleyip “Bu ikinci dava görülmedi müddetce, adalet yerini bulmaz ve İslami cumhuriyet daha fazla zarar görür, hatalar zinciri devam eder” dedi.
Seçimi protesto eylemlerinde yaklaşık 2 bin kişi gözaltına alınmış, 30 kişi öldürülmüş ve yüzlercesi de yaralanmıştı. 250 protestocu hala hapiste. Sanıklar, ölüm cezası verilebilen ‘Allah’ın düşmanı’ olmak gibi bir suçlamayla karşılaşmazsa, en fazla beş yıl hapis cezası alabilir. Öte yandan daha ikinci dönem yeminini edemeden hükümet krizi yaşayan Ahmedinecad’ın başdanışmanın Ali Ekber Cevanfikr de istifa etti. (afp)