İran'ın füze antolojisine Siccil-2 de katıldı

TAHRAN - Amerikalı ve Rus uzmanlar İran’ın bir-üç yıl arasında basit bir nükleer silah üretebileceğini öne sürerken, İran yönetimi füze şovuna doymuyor. Dün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli yeni bir füzeyi başarıyla denediklerini duyurdu. 

Adı fillere atılan taştan

Semnan eyaletinde halka seslenen Ahmedenicad, dün sabah fırlatılan ‘iki aşamalı’ Siccil-2’nin yüksek teknoloji ürünü olduğunu ve diğer füzelerle kıyaslanamayacağını söyledi. Ahmedinecad “Atmosferi aşıyor, sonra dönüp hedefi vuruyor” dedi. ABD de füze denemesinin ‘başarılı’ olduğunu açıkladı.  Siccil-1 12 Kasım’da denenirken, Savunma Bakanı Mustafa Neccar “İki aşamalı füze katı yakıtla çalışan iki motora sahip. Menzili 2 bin km’ye yakın” demişti. Neccar, Siccil-1’in 2 bin km menzilli Şahab-3’ten daha gelişmiş olduğunu belirtmişti. ‘Siccil’ ismi Kuran’da 14 asır önce Mekke’yi fillerle yıkmaya gelen Yemen ordusuna karşı Ebabil kuşlarının attığı ‘küçük taşlar’ için kullanılıyor. 

İsrail: ABD de menzilde

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danni Ayalon ise “İran 1500 km menzilli füze denediğinden beri stratejik önem açısından yeni füze bizim için bir şey değiştirmiyor. Bu Avrupalıları endişelendirmeli. İranlılar ayrıca ABD sahillerine ulaşabilecek 10 bin km’lik bir balistik füzeyi geliştirmeye çalışıyor” dedi. 
Doğu-Batı Enstütüsü ise altışar Amerikalı-Rus uzmanın ortak raporuyla İran’ın nükleer kapasitesine dikkat çekti. Rapora göre İran ürettiği 1010 kg düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyumu yüksek düzeyli uranyuma çevirirse, bomba için yeterli olacak. İran bu hedefe üç yıla dek ulaşıp beş yılda da nükleer başlık üretebilecek. (afp, ap)