İran'ın füze denemesi Batı'yı kızdırdı

İran'ın füze denemesi Batı'yı kızdırdı
İran'ın füze denemesi Batı'yı kızdırdı

İran, orta menzilli Siccil2 füzesinin geliştirilmiş versiyonunu denedi.

Batı ile nükleer anlaşması zora giren İran, bölgede İsrail ile ABD üslerini vurabilecek, 2 bin km. menziliyle Arap ülkeleri ve Türkiye'yi de kapsayan füze denemesi yaptı. Batılı ülkeler sert tepki gösterdi. Ahmedinecad: Kendimizi savunmak için Sovyetler'i çökerten atom silahına ihtiyacımız yok

TAHRAN - İran ile Batı arasında nükleer anlaşma zora girerken, taraflar gerilimi tırmandırıyor. ABD’nin yeni yaptırım çabalarının başını çektiği misillemelerin akabinde İran, İsrail ile ABD’nin bölgedeki askeri üslerini vurabilecek menzilde füze denedi. Batı âleminden tepki yağdı.
İran’ın son dönemde sık sık yaptığı füze denemelerinde en son halka, 2 bin kilometrelik, orta menzilli Siccil 2 füzesinin geliştirilmiş versiyonu oldu. Devlet televizyonu katı yakıtla çalışan, anti-radar donanımlı, iki aşamalı füze için “Belirlenen hedefi vurdu” açıklamasını yaptı. Menziline İsrail, Arap ülkelerinin çoğu, Türkiye’nin büyük bölümü dahil Avrupa’nın güneydoğu kesiminin girdiğini söyleyen Batılı haber ajansları, aynı menzile sahip ama katı-sıvı yakıt karışımı kullanan Şahap 3’ün Siccil 2’ye göre daha eskimiş bir model olduğu, yeni denenenin İran’ın en gelişmiş füzesini oluşturduğunu öne sürdü.
İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi ise, “Füze denemesi silahlı kuvvetlerin caydırı gücünü artırmaya yönelik olarak savunma zincirimizin bir halkasını oluşturuyor. Füze kapasitemiz savunmaya ve bölgede barış, istikrar, sükûnete yönelik olup bir başka ülkeye karşı kullanılmayacaktır” diye konuştu. Vahidi, çok hızlı uçtuğunu söylediği Siccil 2’nin son versiyonunun yok edilmesinin imkânsız olduğunu da savundu..  

ABD: Barışçı niyeti gölgeliyor
Füze denemesine yeni BM yaptırımı için gerekçe gözüyle bakan uluslararası toplumdan sert tepkiler geldi. ABD Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, “Bu türden denemeler İran’ın niyetlerinin barışçı olduğu iddiasını ayaklar altına alıyor” deyip, uluslararası toplumun nükleer dosyada daha da ısrarcı olacağını vurguladı. Savunma Bakanı Robert Gates’in de denemeden açıkça kaygılandığı kaydedildi. Pentagon İran denemesinin silah kapasitesini artırdığına dair işaret taşımadığını savundu. Britanya Başbakanı Gordon Brown, “Uluslararası toplum için ciddi endişe kaynağı. Yaptırım çıkarma çabasını ilerletmek gerektiğini gösteriyor” derken, Fransa Dışişleri, “İran sivil amacı tanımlanamayan paralel nükleer programını geliştirirken, bu ancak uluslararası toplumun endişelerini pekiştirmeye yarar. Çok kötü bir işaret” vurgusu yaptı. Alman hükümeti, “Alarm verici” açıklaması yaptı.

‘İyi gazetecilik’
Deneme öncesinde Obama yönetimi İran’ın nükleer bombayı infilak ettiren tetikleme sistemiyle ilgili deneme çalışmaları yaptığı iddialarına dair soruşturma yapacağını duyurdu. Bu yönde belge ele geçirdiğini öne süren Britanya’nın Times gazetesinin ‘iyi habercilik yaptığını’ söyleyen ABD Dışişleri, böylece Tahran’ın bir dille yalanladığı iddiaya destek verdi. ABD Kongresi’nin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi de, İran’a yönelik yaptırımların çapını genişleten (benzin satan şirketlerin cezalandırılmasını öngören) bir yasa tasarısını kabul etti. Senato tasarıyı yeni yılda ele alacak. İran’a yüzde 40’ını dışardan aldığı benzini satan İsviçreli şirketler Vitol ve Glencore, Hollanda-İsviçre şirketi Trafigura, Fransız Total, Britanyalı British Petroleum ve Hintli Reliance şirketleri tasarı kapsamında. 

‘Korkumuz da yalanımız da yok’
Hal böyleyken dün akşam İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Kopenhag’daki İklim zirvesine hareketi öncesi Batı’nın nükleer silah geliştirme şüphelerine atfen, “Pek çok düşmanımız olduğu doğru fakat kendimizi savunmak için atom silahına ihtiyacımız yok” dedi. Ahmedinecad, “İran İslam Cumhuriyeti Sovyetler’i çöküşten koruyamayan nükleer bombalara karşıdır. Nükleer silahsızlanmayı desteklemektedir. Nükleer enerji konusunda ne dediysek yaptık, ne yapacaksak onu da ilan ediyoruz. Korkmuyoruz, çünkü ne yalan söylüyoruz, ne de aldatıyoruz” vurgusu yaptı. Afganistan, Irak ve Filistin dahil dünyanın dört yanındaki işgal ve dış müdahalelerde yüzbinlerce insanın öldüğünü anımsatan İran lideri, nükleer silah sahibi ülkeleri “Atom bombası sahibi olmanın kudret getirdiğini hayal edenler, siyasi açıdan geri kalanlardır” sözleriyle eleştirdi. (Dış Haberler)