'İran'ın nükleer silahı olursa Türkiye'nin de olur'

Bush'un şahinlerinden Bolton, nükleer silahlı İran'ı Türkiye, Mısır ve Suudilerin izleyeceğini öne sürüp 'Ortadoğu'da çok kutuplu nükleer ortamda üç boyutlu satranç oynayan altı ülke göreceksiniz' dedi

WASHINGTON - İran’a Batı ile müzakerelerde nükleer anlaşmaya varması için baskı yapılırken, eski ABD Başkanı George W. Bush’un en şahin adamlarından, eski BM Daimi Temsilcisi John Bolton nükleer sahibi İran’ı Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerinin izleyeceğini iddia etti.
American Enterprise Institute’un düzenlediği ‘İsrail İran’a saldırmalı mı’ panelinde konuşan Bolton, İran’ın nükleer silaha sahip olmasının muhtemel sonuç olduğunu, güç kullanmaktan başka çare olmadığını savundu. Amerikalı yetkililerin ’Soğuk Savaş’ta Sovyetlere yaptığımız gibi İran’ı da frenleyebiliriz’ diye düşündüklerini aktaran Bolton, “Kesinlikle yanlış. İran problemin en sonunda. Gerçek zorluk, Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve diğerlerinin de büyük olasılıkla nükleer silah edinebilecek olmaları” diyerek ekledi: “Dolasıyla 5-10 yılda Ortadoğu’da çok kutuplu nükleer ortamda üç boyutlu satranç oynayan yarım düzine nükleer ülke göreceksiniz. Engellemenin tek yolu, İran’ın nükleer silah edinmesini durdurmak.”
Bolton “İsrail’in askeri güç konusunda tereddüt edeceğini sanmıyorum” derken, enstitünün uzmanı Michael Rubin “İsrail’in bu işin altından kalkabileceğine inanırsa, sadece Suudi Arabistan böyle bir şeye izin verebilir. Türkiye ise, şimdi İran’ın tarafında. Türk Genelkurmayı’nın bile İsrail’in bunu yapmasına izin vereceğine inanıyorsanız, geçmişte yaşıyorsunuz demektir. Türkiye çok değişti” diye konuştu. 

Tahran’da UAEK taslağına tepki
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) sunduğu İran’ın yüzde 5 oranında zenginleştirdiği uranyumun dörttü üçünü Rusya ve Fransa’ya gönderip yüzde 20 oranında zenginleşmiş ama daha fazla zenginleşmeyecek halde geri alması anlaşma taslağına Washington, Moskova ve Paris olumlu yanıt verirken, gözler Tahran’da. İran’ın UAEK Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, kişisel olarak taslağa olumlu yaklaşsa da, yanıtı gelecek hafta vereceklerini söyledi. Tahran’da ise yurtdışına uranyum göndermeden uranyum ithal etme seçeneği ağır basıyor. Meclis Başkanı Ali Laricani ‘Batılıların anlaşma dayatarak hile yapmaya çalıştıklarını’ söylerken, Güvenlik-Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi zenginleştirdikleri uranyumu ellerinde tutup, dışardan yüzde 20 oranındakini ithal etmenin İran’ın çıkarına olduğunu söyledi. (Dış Haberler)