İran'ın 'seçeneği' Türkiye

İran Batı'yla zenginleştirilmiş uranyum pazarlığında değiş tokuşun Türkiye'ye yapılmasına ilk kez yeşil ışık yaktı. Muttaki, 'Değiş tokuş yeri olarak Türk topraklarıyla bir sorunumuz yok' dedi

TAHRAN - ABD, düşük yoğunluklu uranyumun yurtdışında yakıta dönüştürülmesi önerisini reddeden İran’a yıl sonuna kadar süre tanıyıp yaptırım hazırlıkları yaparken, Tahran’dan bir manevra geldi. İran, uranyum takasının Türkiye’de yapılması seçeneğine ilk kez yeşil ışık yaktı. Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, İran devlet televizyonuna demecinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın yüzde 3.5 oranında zenginleştirdiği toplam 1500 kg uranyumun yüzde 80’inin yurtdışına çıkarılıp Rusya ve Fransa’da yüzde 20 zenginleştirmeyle yakıta çevrilerek peyderpey geri verilmesi formülüne atıf yapmaksızın Türkiye’nin bir değiş tokuş yeri olabileceğini söyledi.
Amerikan Associated Press (AP) ajansı, Muttaki’nin UAEK’nın önerisinde İran’ın zenginleştirilmiş uranyum değiştokuş yeri olarak ‘Türk topraklarıyla bir sorunu olmadığını’ belirtip “Takas kabul edilebilir. Batı önce güveni tesis etmeli, sonra gerisi gelir” dediğini aktardı. AP haberi ‘İran: Türkiye Batı ile nükleer takasta Türkiye seçenek’ başlığıyla verirken Anadolu Ajansı haberinde Türkiye’nin adının anılmaması dikkat çekti. AA’ya göre Muttaki, “Uranyum takasının başka bir ülke toprağında yapılmasında sorun yok, ancak Batılılar bu konudaki güvenilirliklerini ve iyi niyetlerini kanıtlamalılar” ifadelerini kullandı. “Önerimize olumlu cevap vermezlerse kendimiz uranyumu yüzde 20 zenginleştireceğiz” resti eşliğinde ‘Batı ile hâlâ müzakereye hazır oldukları’ mesajı da veren İranlı bakan, “Top onların sahasında, bize yanıt vermeliler. Tehdit ve yaptırımlar faydasız” dedi.
Yurtdışında zenginleştirmeye karşı çıkıp kendi topraklarında takas isteyen Tahran son olarak yüzde 3.5 oranında zenginleştirdikleri 400 kg uranyumu yüzde 20 ile Kiş adasında eş zamanlı olarak değiş tokuşu önermişti.Krizi aşmak için ortaya atılan yurtdışına çıkarılacak uranyumun Türkiye’de depolanması önerisine ise Tahran olumlu yanıt vermemişti. 

Davutoğlu memnun oldu
Muttaki’nin açıklaması dün Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sorulunca bakan, bu açıklamadan memnuniyet duyduğunu, Türkiye’nin çabalarının bilindiğini ve Türkiye’nin her türlü diplomatık çözüm için elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi. (ap, aa)