İran'ın yeni kozu akademisyenlerin itirafları

Bush yönetimi Irak'taki kötü gidişata rağmen İran'a karşı yeni cephe açma niyetinden vazgeçmezken, Ahmedinecad yönetimi satranç tahtasında 'ABD planlarına alet olmakla' suçladığı İran kökenli Amerikan vatandaşlarını sahaya sürüyor.

TAHRAN - Bush yönetimi Irak'taki kötü gidişata rağmen İran'a karşı yeni cephe açma niyetinden vazgeçmezken, Ahmedinecad yönetimi satranç tahtasında 'ABD planlarına alet olmakla' suçladığı İran kökenli Amerikan vatandaşlarını sahaya sürüyor. Tahran'da tutuklu İran kökenli Amerikalı akedemisyenlerden ikisinin itiraflarından kesitler yayımlandı.
Woodrow Wilson Uluslararası Akademisyenler Merkezi'nin Ortadoğu Programı Başkanı Hale Esfandiyari ile para sihirbazı George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü'nde şehir planlama uzmanı Kian Tacbahş'a ait itiraflarda, İslam dünyasına yönelik çalışmalar yer alıyor. Yarın devlet televizyonundan yayımı başlayacak 'Demokrasi Adına' adlı programın tanıtım filminde, siyah başörtüsü ve ceket giyinmiş Esfandiyari, 2003'te Gürcistan'daki Kadife Devrim'de ajanlık yaptıklarını söylüyor. Esfandiyari, "Rollerimden biri konuşmacıları saptamaktı" diyor. Ukrayna ve Gürcistan'daki kadife devrimlerden görüntüler eşliğinde hazırlanmış kayıtta, İran halısıyla döşenmiş, televizyon ve kitaplık bulunan bir odada Tacbahş'ın "Halkı hükümetten ayırmak" sözü araya giriyor. Ardından kayıt Esfandiyari'nin "Diyalog, kadını güçlendirme ve demokrasi adına" sözleriyle devam ediyor. Tacbahş, "Soros Vakfı, Sovyetler ve komünizmin çökmesiyle İslam âlimini hedef aldı" diye ekliyor.
Programda 2006'da ABD'nin rejimi değiştirme çağrısına desteğinden ötürü dört ay tutuklu kalan İran asıllı Kanadalı Ramin Cihanbegli'nin açıklaması da var. İki akademisyen, Evin Hapishanesi'nde tutulsa da kaydın yapıldığı yer meçhul. 67 yaşındaki Esfandiyari, geçen yıl hasta annesini ziyarete geldiğinde ev hapsine alınıp, mayısta tutuklanmıştı. ABD'nin beş İranlıyı Irak'ta esir alması ve nükleer programla bağlantılı eski bir yetkilinin İstanbul'da kaybolmasıyla Tahran'a yolu düşen akademisyenler tutuklanmıştı.
'Cheney saldırı için bastırıyor'
Hal böyleyken Guardian dün Beyaz Saray'daki 'şahin' Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Başkan George W. Bush'un görev süresine 18 ay kala İran'a saldırı için bastırdığını yazdı. Gazeteye göre, Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri'nin katıldığı geçen ayki değerlendirme toplantısında Cheney, askeri operasyona sıcak bakmayan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Savunma Bakanı Robert Gates'ı bastırdı ve ibre yeniden İran'a saldırıya kaydı. Washington'da sağlam bir kaynak, "Bush, İran hâlâ belirsizlik içindeyken görevi bırakmayacak" dedi. (Dış Haberler)