İran'la ilgili 'deliller' patlayıcı fotoğrafları

Irak savaşı öncesi kitle imha silahları iddiaları topyekûn yalan çıkmış olan Bush yönetimi, bu kez hedef tahtasındaki İran'a 'Irak'a ölümcül patlayıcı sevk etme' suçlaması yöneltti.

BAĞDAT - Irak savaşı öncesi kitle imha silahları iddiaları topyekûn yalan çıkmış olan Bush yönetimi, bu kez hedef tahtasındaki İran'a 'Irak'a ölümcül patlayıcı sevk etme' suçlaması yöneltti. 'Kanıtlar'la ilgili iki resmi basın toplantısını daha önce ertelemiş olan ABD, bu kez Bağdat'ta adı açıklanmayan üç yetkilisine brifing verdirtti. Kamera ve tüm kayıt cihazlarının yasaklandığı brifingde, Irak'a daha fazla silah gönderilmesi emrinin İran'ın en üst düzey yetkililerinden geldiği iddia edildi, ama isim zikredilmedi. Yıllardır İran'dan Irak'a silah girdiğini öne süren ABD'li yetkililer, ilk kez buna üst düzey İranlı yetkililerin karıştığı iddiasını dile getirmiş oldu.
'İranlı ajanlar belgeleri tuvalete attı'
Brifingde tatmin edici kanıtlar sunulamazken, Irak'ta ele geçirildiği öne sürülen Misak-1 füzesi, bazı bomba bomba parçaları ile 81 ve 60 mm'lik havan topu mermilerinin fotoğrafları gösterildi. Bu silahların çoğunun 2006 yapımı olduğunu söyleyen yetkililer "Silahların özellikleri İran'da üretildiklerini ortaya koyuyor. İran bölgede bu tip silahları üreten tek ülke" dedi. Devrim Muhafızları'na bağlı Kuds Güçleri'nin Iraklı direnişçileri eğittiği ve silah sağladığı iddiası yinelenirken, "Bu grup İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in kontrolünde" vurgusu yapıldı. Silahları Irak'a sokmak için Şii lider Sadr'ın Mehdi Ordusu içindeki bazı isimlerin kullanıldığı da savunuldu. Ocakta Erbil'de İran bürosuna yapılan baskını hatırlatan yetkililer gözaltına alınan altı İranlının, Kuds Güçleri'nden olduğunu, ellerindeki belgeleri tuvalete atmaya çalıştıklarını öne sürdü. Silahların özellikle Amarah, Meran ve Basra'dan kaçırıldığı belirtildi.
Irak'ta yol kenarlarına yerleştirilen gelişmiş bombaların sayısında ciddi artış olduğunu aktaran yetkililer, haziran 2004'ten geçen haftaya dek 170'ten fazla ABD ve müttefik askerin bu bombalarla öldürüldüğünü, 620'sinin yaralandığını belirtti. (afp, ap)