İran'la iş yapan Avrupa şirketleri ABD kıskacında

İran'ı, en büyük bankalarını 'kara listeye' aldığı son yaptırım paketiyle ekonomisinden kıskaca alan ABD, baskının dozunu artırıyor.

WASHINGTON - İran'ı, en büyük bankalarını 'kara listeye' aldığı son yaptırım paketiyle ekonomisinden kıskaca alan ABD, baskının dozunu artırıyor. Guardian'ın haberine göre, Washington, İran'la iş yapmayı sürdürme niyetindeki şirketleri 'ABD'deki yatırımlarınız tehlikeye girer' kozuyla sıkıştırıyor. Baskılar karşısında Britanya, Fransa ve Almanya firmaları İran'la işlerini durduruyor.
Önceki akşam Almanya merkezli mühendislik grubu Siemens, İran ile yeni iş anlaşmalarını bir kenara attı. Siemens grubu, dört yıl önce, İran'ın 24 enerji istasyonunun tedariği için sözleşme imzalamış ve geçen yıl 660 milyon dolarlık demiryolu anlaşmasına imza atmıştı. Grubun 70 bin çalışanı bulunan ABD'deki satış hacmi ise 21.4 milyar dolar. Bu kararı Almanya'nın üç büyük bankası izliyor. Deutsche, Commerzbank, Dresdner, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin İran'la çalışmaya devam etmeleri halinde Amerika'da sorunlar yaşayacakları tehdidi üzerine Tahran'la iş ilişkilerini kesme kararı aldı.
2005'te İran'la iş yapmanın sorun olmadığını söyleyen BP, şirketin ABD'deki muazzam varlığı nedeniyle çark ederken, İran'da büyük doğalgaz projesiyle ilgili mühendislik çalışmaları olan rakip Shell'in de ABD petrol sektöründeki dev yatırımları nedeniyle çelişkide olduğu belirtiliyor. İki Britanya bankası, HSBC ve Standard Chartered da İran'daki işlerinin ölçeğini daralttı.
Teksas'ta ağırlanacak Merkel'in tavrı
ABD Başkanı George W. Bush'un Beyaz Saray'da ağırladığı taze müttefiki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, enerji devleri Total ve GDF'yi İran'la işbirliği yapmamaları için uyardığı da kaydediliyor. Bu hafta sonu Bush'un Teksas'taki çiftliğine konuk olacak ilk Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ise AB düzeyinde yeni yaptırımlar için bastıracağı belirtiliyor.