İranlı bilardo hakemi kadınlar şaşırtıyor

Pakistan'da düzenlenen Asya kıtası erkekler bilardo şampiyonasının herkesi şaşırtan katılımcıları siyah başörtüleriyle İranlı kadın hakemler oldu.

KARAÇİ - Pakistan'da düzenlenen Asya kıtası erkekler bilardo şampiyonasının herkesi şaşırtan katılımcıları siyah başörtüleriyle İranlı kadın hakemler oldu. 26 yaşındaki Tahire İslami ile 19 yaşındaki Meryem Bahreman'e göre, böyle bir şampiyonada ilk kez resmen hakemlik göreviyle elde ettikleri başarı, İran'ın kadınlara ayrımcılık yapmadığının ispatı. "İranlı kadınlar sınırları aştı, kadınların İran toplumunda geri plana atıldığı düşüncesi yanlış" diyen kadın hakemler, kadınlarla ilgili gelişmelerde Cumhurbaşkanları Mahmud Ahmedinecad'ın da önemli rol oynadığı görüşünü dile getirdi.
İranlı kadınlar atıcılıktan okçuluğa rekabet içeren, yahut kürek yarışları gibi güç isteyen spor dallarında dünya çapındaki müsabakalarda boy gösteriyor. İslami, futbol ve judoyla ilgilendiğini anlatırken, "Hiçbir spor dalından geri bıraktırılmıyoruz" diyor. Bahreman da "Erkek kardeşim de hakem. İran'da kadın ya da erkek omuz omza ilerliyoruz" vurgusu yapıyor. Baş hakem Şahnavaz Han ise iki genç kadın hakemden memnuniyetini dile getirip, "Şampiyona televizyondan yayımlanıyor. Böylece pek çok kadın Tahire ile Meryem'i izliyor. Ülkelerine dönüp deneyimlerini aktardığında diğer kadınların katılımını da sağlayacak" diye konuştu.