İranlı çocuktan dehşet verici tecavüz iddiası

İranlı çocuktan dehşet verici tecavüz iddiası
İranlı çocuktan dehşet verici tecavüz iddiası

İran?da 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra protestolar koparken, reformcu adaylar Musavi ile Kerrubi?nin taraftarlarından bazılarının tecavüze uğradığı iddiası siyaseti iyice gerdi. FOTOĞRAF: AP

İran rejimi protestoculara tecavüzle suçlanırken, Times'a konuşan 15 yaşında bir çocuk güvenlik güçlerince defalarca tecavüz edildiğini öne sürdü

TAHRAN - İran’da hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik protestolarda gözaltına alınanlardan bazılarının tecavüze uğradığı iddiasını reformcu aday Mehdi Kerrubi ısrarla dile getirirken, Times tecavüz kurbanı 15 yaşında bir çocukla görüştüğünü yazdı. Kimliğinin gizli kalmasını isteyen ve adını Rıza olarak sunan çocuk, “Yaşamım bitti. Artık düzeleceğimi sanmıyorum” diyerek 20 gün boyunca uğradığını öne sürdüğü işkence ve tecavüzü gözyaşları içinde anlattı.

Besiçlerden ‘Allah için’ tecavüz
Temmuzdaki bir gösteride tutuklanan Rıza dahil 40 çocuk,  Besiç milislerinin merkezine götürülüp gözleri bağlı ve çıplak halde kablolarla dövülerek bir yük konteynerine tıkılmış. Gece mahkum kılığında üç adam, diğer çocukların gözleri önünde Rıza’ya ‘Allah için’ diyerek tecavüz edip, diğer çocukları da sorguda işbirliği yapmazlarsa aynı muameleyi göreceklerine dair tehdit etmiş. Geceyi dışarıda metal direğe bağlı geçiren Rıza, ertesi sabah ‘Dersini alıp almadığı’ sorulunca, adamın yüzüne tükürüp lanetler yağdırmış ve dayak yiyip bir torba dışkıyı yemekle tehdit edilmiş. 

Sorguda, poliste, hapiste...
Sorguya alındığında tecavüze uğradığını söyleyince de, sorgucu ‘Böyle hikayeler anlatmamayı öğrenmesi’ için Rıza’ya bir de kendisi tecavüz edip “Size öldürene kadar tecavüz edilmeli” demiş.  Üç gün hücrede tutulan Rıza’ya yabancı mihraklar için kundakçılığa dair itiraf imzalatılmış. “Yine tecavüz ederler diye çok korktum, imzaladım” diyen Rıza’dan, dayaktan hastanelik olan bir arkadaşını da liderleri olarak teşhis etmesi istenmiş. Polis ıslahevine aktarılan Rıza, üçüncü gece gözlerini bağlayıp tuvalete götüren memurların tecavüzüne uğramış: “Ellerim titriyor, bacaklarım tutmuyordu. Kafamı yere vurdum, kendimi öldürmeye çalışıyordum. Beni öldürsünler diye bağırdım. Dayanamıyordum, kendimden nefret ediyordum.” Sabah kendisini çağırtıp gece niye bağırdığını soran komisere olanları anlatan Rıza, faili göstermesi istenince gözleri bağlı olduğu için görmediğini söylemiş ve yalancılıkla suçlanıp dövülmüş, haksız itham itirafı imzalamış.
130 tutukluyla Devrim Mahkemesi’ne götürülen Rıza, yargıcın ‘devrime karşı çıkmayı sürdürürlerse asacağını’ söylediği 10 kişilik listeye sokulmuş. Yani tecavüzden söz ederlerse idam edilecekleri mesajı verilmiş. Hapse gönderilen Rıza 10 gün kelepçeli halde altı çocukla hücrede kalmış. Akşam gardiyanların “Devrim mi yapacaksınız?” diyerek dövdüğü çocuklar, üç kişilik gruplar halinde dışarı çıkarıldıktan sonra çok sessiz ve gergin dönüyormuş. Rıza sıra kendine geldiğinde olanı öğrenmiş: Çocuklara birbirleriyle cinsel ilişkiye girmeleri emri veriliyormuş: “Bunun bizi temizleyeceğini söylüyorlardı. Öyle harap olacaktık ki, birbirimizin yüzüne bakamayacaktık, bu da bizi sakinleştirecekti”.  20 gün sonra ailesinin 75 bin dolar kefaletle bıraktırdığı Rıza, yapılanları anlatmaması için uyarılarak salınmış.
Seçimde iki reformcu adayı destekleyen en önemli güç olan eski cumhurbaşkanı ve halen iki kilit konseyin başkanı Haşimi Rafsancani ise, restleştiği dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e ilk kez dün biat çağrısı yapıp “Durum herkesin dini liderin emir ve tavsiyelerini izlemesini gerektiriyor” dedi. (Times)