İranlı molla Şiiliği sanal âlemden yayıyor

İran'da Şia öğretisinin kalbi sayılan çöl ortasındaki Kum'da gelenekle modernizm sonunda el ele verdi. Düne kadar Kuran ayetlerinin ekranda görülmesine bile tahammülü olmayan mollalar internete sardı.

KUM - İran'da Şia öğretisinin kalbi sayılan çöl ortasındaki Kum'da gelenekle modernizm sonunda el ele verdi. Düne kadar Kuran ayetlerinin ekranda görülmesine bile tahammülü olmayan mollalar internete sardı. Kum'da Ehl-i Beyt Küresel Enformasyon Merkezi'nde Kuran ve tefsirini 30 dilde internet ortamına taşıyan mollaların artık kendi adlarına internet blog'ları (günlük) da var.
Web'den fetva
İran'ın en popüler molla günlüğü eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin danışmanı Muhammed Ali Ebtahi. webneveshteha.com'da yayımlanan yazıları. Hizbullah'ın ruhani lideri Ayetullah Muhammed Hüseyin Fadlallah ve Irak'taki Büyük Ayetullah Ali Sistani gibi İran dışındaki din adamlarının sayfaları da burada yapılıyor. Sitelerin operatörlüğünü server'ları ABD'de olan İslami Bilimler Bilgisayar Araştırma Merkezi yürütüyor. Dini Günlük Yayma Ofisi ise mollalara internette günlük tutma dersleri veriyor. Kurslardan aralarında çok sayıda kadının da bulunduğu 1000 öğrenci geçmiş. Ayetullahlar takipçilerinin sorunlarına da web'den fetva veriyor. 'Ofisimde gayrimüslim çalıştırabilir miyim' sorusuna, "Müslüman çalıştırırsan daha iyi olur" yanıtını veren bir molla, 'Zina yapan bir kadınla muta nikahı kıyılır mı' sorusuna da "Tövbe etmemişse hayır" diyor. Blog'larda İran'ın sosyal ve siyasal sorunları hatta futbol tartışılıyor.
Büyük Ayetullah Yusuf Sanevi "İnternet üzerindeyiz çünkü görüşlerini yaymanız için en iyi yol" derken Ehl-i Beyt'in Başkanı İbrahim Laciverdi şu bilgileri aktarıyor: "Kum'da her sokakta interneti bulabilirsin. Kuran'ın bütün dünyaya yayılması için internet erişiminin olması kararlaştırıldı."
Uzaya uydu yollama projesi kapsamında şubatta atmosfer dışına ulaşan bir füze denemesi yapan İran, internet kullanıcı sayısını 7.5'tan 35 milyona çıkarmak için 2010 tibarıyla dört yeni uyduya sahip olmak istiyor. 24 saat İngilizce haber yayını yapacak bir kanal da kurulacak. (L.A. Times)