İranlı muhafazakâr Benetton'la savaşta

İran rejiminin vatandaşlarının giyim kuşamına karşı yürüttüğü baskı kampanyasından Benetton da nasibini alıyor. Bir grup önde gelen İranlı vekil...

TAHRAN - İran rejiminin vatandaşlarının giyim kuşamına karşı yürüttüğü baskı kampanyasından Benetton da nasibini alıyor. Bir grup önde gelen İranlı vekil, tartışmalı reklam kampanyalarıyla tanınan İtalyan merkezli küresel giyim firmasını kadın tüketicileri olumsuz etkilemekle suçlayıp İran'ı terk etmesini istedi.
Hukuk komisyonunun dört üyesi ile yasa komisyonunun bir üyesinin yazılı şikâyette bulunduğu meclis başkanı Gülam Ali Hadid Adil, Benetton'ın İran'daki dört dükkânında Fars dili ve yazısı kullanmamasını eleştirdi. Adil, Benetton'ın İngilizce kullanmasının engellenmesini isterken, aşırı muhafazakâr Sayesi Ruz gazetesi, bir grup vekilin daha İçişleri'ne 'Siyonist milyoner Benetton'ın kadın giyimine etkilerini önleyin' uyarısı yaptığını aktardı. Gazete, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın rakibi Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kaliba'nın İtalyan firmayı desteklediğini savundu.