İranlı muhalifler aşurede de sokakta

TAHRAN - İran’da 12 Haziran cumhurbaşkanlığı seçiminden beri rejime meydan okuyan ve geçen hafta reformcu Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri’nin ölümüyle yeniden sokaklara dökülen muhalifler, bu kez aşure etkinlikleri vesilesiyle meydanların hararetini artırıyor. 

ISNA’ya polis baskını
Dün muhalifler başkent Tahran’da İnkilab, İmam Hüseyin, Pol-e-Çubi ve Firdevs meydanlarının yanı sıra Tahran Üniversitesi’nde gösteriler yapıp Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı ‘Diktatöre ölüm’ diye hedef aldı. Devrim Muhafızları ve milis gücü Besiclerin müdahalesi sert oldu. Muhalif web sitelerine göre, farklı yerlerde 100-200 kişilik gruplar halindeki göstericileri biber gazıyla dağıtamayan polis copa sarılıp uyarı ateşi açtı. Çatışmalar yaşanırken, çok sayıda kişi tutuklandı. Polis, göstericilerin sığındığı İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) binasını basıp çalışanlardan ikisini hastanelik etti. 50 kadar aşırı muhafazkâr da sopalar ve zincirlerle reformcu eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin vaaz verdiği Camaran camiine saldırdı. Polis vaazı iptal etti. 
Bir otobüste yaşlı bir kadın reformcu lider Mir Hüseyin Musavi’ye destek için yolculara ‘Ya Hüseyin, Mir Hüseyin’ diye slogan attırırken görüldü. Yolcular, ayrıca 20 Haziran’da gösterilerde öldürülen Nida Ağa Sultan için ‘Nidamız ölmedi, ölen hükümet’ diye bağırdı. Polis şefi,  aşure etkinlikleri sırasındaki gösterilerin şiddetle bastırılacağı uyarısını yineledi. (ap, Reuters, afp)