İranlı öğrenci soru soramadı

İran'ın aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı üniversite öğrencilerinin protestoları adeta gölge gibi takip ediyor. Aralıkta Tahran'daki Emir Kebir Üniversitesi'nde protesto edilen, iki hafta önce New York'ta...

TAHRAN - İran'ın aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı üniversite öğrencilerinin protestoları adeta gölge gibi takip ediyor. Aralıkta Tahran'daki Emir Kebir Üniversitesi'nde protesto edilen, iki hafta önce New York'ta Columbia Üniversitesi öğrencileri tarafından yuhalanıp ıslıklanan Ahmedinecad, dün İran'ın bir numaralı akademik kurumu Tahran Üniversitesi'nde eski Şili diktatörü Augusto Pinochet'ye benzetildi.
Ahmedinecad akademik yılın açılışı için gittiği Tahran Üniversitesi'nde konuşma yaparken, salona alınmayan 100 kadar öğrenci 'Diktatöre ölüm', 'Ahmedinecad, Pinochet'dir', 'İran, Şili olmayacak' sloganları attı. İslam'a hakaret diye değerlendiren yazılarından ötürü mayıstan beri gözaltında tutulan arkadaşlarının serbest bırakılması ve görevlerine son verilen öğretim üyelerinin geri dönmeleri çağrısı yapan öğrenciler, Ahmedinecad yanlılarının 'Devrimci cumhurbaşkanı seninleyiz' tezahüratıyla karşılaştı. İki grup arasındaki kavga büyüyüp çatışmaya dönüşürken, cumhurbaşkanının kampüsten ayrılmasının ardından polis eylemcileri dağıttı.
Arbede çıktı
Salona girip soru sormak istediklerini belirten muhalif öğrenciler, buna izin verilmeyince 'Columbia Üniversitesi öğrencileri soru soruyor, biz niye soramıyoruz' sloganları atıp pankartları açtı. Biri 'Dünyanın en hür ülkesiysek, niye öğretim görevlilerini kovuyorsunuz' diye bağırırken, Ahmedinecad taraftarları 'Münafıklar dışarı, gayrimüslimler kovulmalı' karşılığını verdi. Muhalif öğrenciler polisin müdahalesi sırasında da 'Ahmedinecad, baskı va ayrımcılık kaynağısın' diye ses verdi. Devlet televizyonu daha önce canlı yayımlayacağını duyurduğu cumhurbaşkanının üniversitedeki konuşmasını 'teknik arıza' gerekçesiyle yayımlamadı. Emir Kebir'de Ahmedinecad'a maytap atılıp fotolarının yakılmasından ötürü, bu kez kampüse girişte tüm öğrencilerin kimlikleri kontrol edilip, salona sadece seçilenler sokuldu.
Geçen ay BM Genel Kurulu için gittiği New York'ta Columbia Üniversitesi'nin öğrencileriyle soru cevap seansına davet edilen Ahmedinecad, rektör Lee Bollinger tarafından kürsüye çağrılırken 'dar kafalı zalim diktatör'le başlayan bir dizi hakarete maruz kalmış, "İran'da eşcinsel yok" sözü öğrenciler tarafından yuhalanmıştı.
'Komplo kurdular ama...'
İran lideri, dünkü konuşmasında, 'Columbia'da kendisine komplo kurulduğunu, ancak bu komployu bozduğunu' savundu. "Rektör şiddetli baskı altındaydı ve nasıl rol yapacağını bilmiyordu. Planı yapanlar zaferden emindi, ama birkaç saat içinde yenilgilyi kabul etti" diyen Ahmedinecad, ikiz kuleler enkazını ziyaret etmesine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesiyle "Kendi şehrinizde güvenliği sağlayamıyorsanız, Irak ve başka yerlerde nasıl sağlayacaksınız" diye dalga geçti. ABD Başkanı George W. Bush ve başta Bollinger olmak üzere ABD'nin tüm rektörlerini İran'a davet ederken de "Gelsinler, misafirperverlik nasıl olurmuş görsünler" dedi. (afp, aa)