'İranlı protestocular gizlice gömüldü'

İran'da seçim protestocularının işkence ve tecavüze uğradığı iddialarının ardından, öldürülenlerin gizlice gömüldüğü öne sürüldü. Reformcu haber sitesi Norooz temmuzda Tahran'da bir mezarlığa kimliği belirsiz 44 cesedin gömüldüğünü iddia etti. Bir vekil meclisten soruşturma talep etti

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik protestolar demir yumrukla bastırılırken, gözaltındakilere işkence ve tecavüz iddialarının ayyuka çıkmasının ardından öldürülen protestocuların gizlice gömüldüğü ileri sürülüyor. 2002’de kapatılan reformcu bir gazetenin uzantısı olan norooznews.org sitesi, ülkenin en büyük mezarlığı olan başkent Tahran’daki Behest Zehra’nın adı açıklanmayan bir yetkilisine dayanarak, 12-15 Temmuz arasında çok sıkı güvenlik önlemleri altında kimliği belirsiz 44 cesedin gömüldüğünü iddia etti. Gömülme izinlerinin kayıt numaralarını ele geçirdiğini belirterek haberini destekleyen site, cesetlerin ailelerine teslim edilduğu durumlarda ise bunların kaskatı donmuş halde olmasının uzun süre sanayi tesislerinde saklandıklarına işaret ettiğini yazdı. Site daha önce da Tahran’ın güneybatısında bir mezarlığa cesetlerin yığıldığını öne sürmüştü.
Meclisin toplumsal sorunlar komisyonun üyesi olan reformcu milletvekili Mecid Nasirpur da, parlemannews.ir sitesine “Bu haberin doğru olup olmadığının araştırılması gerek. Komisyondan soruşturma talep edeceğim” dedi. Gösterilerde ölenlerin sayısını hükümet dokuzu aşırı muhafazakar milis gücü Besiçlerin üyesi olmak üzere 20 olarak verirken, reformcu muhalefet en az 69 protestocurnun öldürüldüğünü söylüyor, Tahran’daki Batılı yetkililer ise ülke çapında yüzlerce ölüden söz ediyor. Yetkililer, ölenlerin ailelerine evlerine yas işareti asmamaları ve camilere yas törenleri düzenlememeleri için baskı yapmıştı. 

‘İşkenceden değil, diyetten’
Öte yandan toplu halde yargılanan 150 protestocunun sağlıksız görüntüleri dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın medya danışmanı Abbas Cavanfekr bunlardan biri olan önde gelen reformcu Muhammed Ali Abtahi’nin bir deri bir kemik halini rejim yapmasıyla açıkladı: “Şişmanlamış birinin hapiste aşırı kilolarının bedeni ve ruhuna zarar verdiğini anlaması doğaldır. Abtahi durumunu fırsat bilip zayıflamaya karar vermiş olabilir.” Mahkemede ‘yabancı güçlerle işbirliği içinde hükümete karşı komplo itirafında bulunan’ 51 yaşındaki Abtahi’nin avukatıyla görüşmesine izin verilmeden haftalarca tecrit hücresinde sorgulandığı belirtiliyor.
Seçimde iki reformcu adayı destekleyen en önemli güç olan eski cumhurbaşkanı ve halen iki kilit konseyin başkanı Haşimi Rafsancani ise, protestolardan beri restleştiği dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e ilk kez biat çağrısı yaptı. Çatışan tarafların uzlaşmasını isteyen Rafsancani, “Durum herkesin dini liderin emir ve tavsiyelerini izlemesini gerektiriyor” dedi. (Los Angeles Times)