İranlı reformcular 'Allah karşıtı' ilan ediliyor

İranlı reformcular 'Allah karşıtı' ilan ediliyor
İranlı reformcular 'Allah karşıtı' ilan ediliyor

Tahran?da sokağa akan rejim yanlısı İranlılar, reformcuların devirmeye ahdettiği Hamaney?in resimlerini taşıdı. FOTOĞRAF: AFP

İran'da rejim, muhaliflere 'Bunlar Allah'a karşı savaşandır, cezaları ölümdür' tehdidi savurdu. Resmi ajans, muhalif liderler Musavi ile Kerrubi'nin 'halkın gazabı'ndan korkup Tahran'dan kaçtığını duyurdu, ama aileleri iddiayı yalanladı

TAHRAN - İran rejimi, Aşure Günü’nde de kendisine meydan okuyan muhalifleri şiddetle bastırmakla kalmayıp ‘muharip’ yani ‘Allah’a karşı savaşan’ ilan etti. Muhaliflere karşı yüz binlerce kişinin katıldığı kitlesel gösteriler düzenleten rejim, muhalif hareketin iki lideri Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’nin halkın öfkesinden korkup İran’dan kaçtığını da ileri sürdü. Ancak iddia yalanlandı.
Dün akşam devlet haber ajansı IRNA  Musavi ve Kerrubi ile ilgili “Halkın öfkesi ve cezalandırılmaları talebi üzerine Tahran’dan kuzeye kaçtılar” haberini geçti. Muhalif site Rahesabz da Devrim Muhafızları ile istihbarat bakanlığı yetkililerinin iki lideri Hazar Denizi yakınındai Kelerabad’da gözaltına aldığını ortaya attı. Ancak daha Kerrubi’nin oğlu Hüseyin, babası ile Musavi’nin Tahran’daki evlerinde olduğunu duyurup iddiayı yalanladı. Bu gelişmelerin öncesinde savcı Muhsin Eceyi’nin meclise Musavi ile Kerrubi’nin arananlar listesinde olduğunu söylediği öğrenilmişti. 
Pazar günü 15 kişi öldürülürken tutuklananların sayısı 500’ü buldu. Emniyet Genel Müdürü Ahmedi Mugaddem, Tahran Emniyet Müdürü dahil 120 polisin yaralandığını söyleyip “Hoşgörü dönemi bitti. Gösterilere katılan herkes ezilecek” dedi. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı,  Yargı Erki’nin sert çıkışlarını dini lider Ali Hamaney’in temsilcisi Abbas Vaiz Tabasi’nin “Fitnenin arkasındaki bu kişiler muhariptir. Muhariplerin cezası ölümdür” çağrısı izledi. Devlet televizyonunun canlı yayımladığı Tahran’daki gösteride din adamı Ahmed Alemülhuda, muhaliflere “Pişman olun yoksa muharip muamelesi göreceksiniz” tehdidi savurdu. ‘Taklit Mercii’ Büyük Ayetullahlardan dördü yargıdan muhalif liderlere karşı görevini yapmasını istedi. 

Kamu imkânları seferber
Dün ülke çapında devlet daireleri tatil ilan edilip kamu imkânları seferber edilerek otobüslerle rejim yanlısı gösterilere yüz binlerce kişi taşındı.  Rejim yanlısı göstericiler Musavi ile Kerrubi’nin cezalandırılmasını istedi. ‘Canımız Hamaney’e feda’, ‘Münafıklara ölüm’ ve ‘Akan kandan Musavi sorumlu’ sloganları atılıp ABD ve Britanya bayrakları yakıldı. Birkaç kez fiziki saldırıyı maruz kalan Kerrubi’nin eşi Fatıma, ‘haydut güçler’in saldırılarına karşı devletin koruma tahsis etmediğini belirtip “Devlet ailemin güvenliğinden sorumlu” dedi. (afp, Reuters, ap)