İranlı reformcunun bayrağı Montazeri

İranlı reformcunun bayrağı Montazeri
İranlı reformcunun bayrağı Montazeri

Montazeri?nin ölümünün ardından memleketi Necefabad ve İsfahan başta olmak üzere reformcuların düzenlediği anma törenleri zorla engellenmeye çalışılıyor. FOTOĞRAF: ap

TAHRAN - İran’da tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası bastırılan reformcular, ruhani dayanakları Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri’nin ölümünün ardından yine sokağa inerken, rejimin baskısı tırmanıyor. Pazartesi Montazeri’nin Kum’daki cenazesindeki çatışmaların ardından dün İsfahan’da gerilim tavan yaptı. Polisin Seyyid camisindeki törene katılanları engelleyince çatışma çıktı. Reformcu internet sitelerine göre çocuk ve kadınların bulunduğu Montazeri yanlılarını bastıran polis, en az 50 kişiyi tutukladı. Rahesabz.net, olayları ‘Güvenlik güçleri cop, zincir ve taşlarla kadın ve çocuklar dahil insanları dövüyor. Bazıları tutuklandı, bazıları yaralandı’ diye aktardı. Merasime öncülük edecek Ayetullah Celaleddin Tahiri’nin evi kuşatıldı. Reformcu site Jaras da, Montazeri’nin doğum yeri Necefabad’da önceki gece hükümet aleyhine slogan atan bir gruba polisin müdahalesiyle çıkan çatışmanın dün de yer yer devam ettiğini belirtti. 

‘Halef’ Sanei’ye baskı
Norooznews.ir ise Montazeri’nin ölümüyle reformcuların taklit merci olabilek Büyük Ayetullah Yusuf Sanei üzerinde baskının arttığını yazdı. Buna göre 1000 kadar Besiç pazartesi gecesi Sanei’nin Kum’daki evine saldırıp camları kırdı, hizmetlilerinden birini dövdü. Kum’da bir grup molla da Sanei’nin taklit merci olmaya ehil olmadığının ilanını istedi.
Reformcu lider Mir Hüseyin Musavi ise hükümetin verdiği son ünvan olan Sanat Akademisi başkanlığından oldu. Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Yüksek Kültür Şurası, 1999’dan beri bu görevdeki Musavi yerine Ali Muallim Damgani’yi atadı. Musavi üyelerini dini liderin belirlediği Düzenin Yararını Teşhis Konseyi ve Kültür Devrimi Yüksek Konseyi üyeliği ise sürüyor. (Dış Haberler)