İranlı reformcuya 'Beni Sadr' tehdidi

İranlı reformcuya 'Beni Sadr' tehdidi
İranlı reformcuya 'Beni Sadr' tehdidi

FOTOĞRAFLAR: AFP, AA

Aşure Günü'nü rejime direnişe çeviren reformculardan en az 15'i öldürüldü. Hatemi ve Musavi'ye yakın isimler tutuklandı. Devrim Muhafızları, 1980'lerde ülkeden kaçan eski başbakana atfen 'Tövbe etmezseniz sonunuz Beni Sadr'a döner' tehdidi savurdu

TAHRAN - İran’da İmam Hüseyin’in ölümünün yıldönümünde Aşure Günü etkinlikleri vesilesiyle rejimle boy ölçüşen muhalifleri kanla bastırmaya çalışan rejim dün yine göz açtırmadı. Devrim Muhafızları reformcu liderlere tutuklama kampansı eşliğinde muhalif liderleri ‘Sonunuz Beni Sadr olacak’ tehdidi savurdu.
Devlet televizyonu en az 15, devlete ait İngilizce yayın yapan PRESS TV 8 kişinin öldüğünü belirtirken muhalif siteler devrimin ardından ilk Dışişleri Bakanı ve İran Özgürlük Hareketi’nin lideri İbrahim Yezdi’nin yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile 12 Aralık seçiminin adayı Mir Huseyin Musavi’nin çevresindeki etkili isimlerin tutuklandığını duyurdu. Bunlar arasında Hatemi’nin eski yardımcıları Murteza Hacı ve Husan Rasuli, Musavi’nin danışmanları Alirıza Beheşti, Gurban Behzadyan Necad ve Muhammed Bageryan ile gazeteci Emadiddin Baki de var. Yezdi’nin istihbarat bakanlığına çağrıldığı, gitmeyince evinden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi. Önceki gün 300 kişi tutuklanmıştı. Dubai Devlet Televizyonu da muhabirleri Rıza el Başa’nın kaybolduğunu duyurdu.
Gerilim dün de sürerken reformcu eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi, iktidara sert çıktı. Şah döneminde yıllarca hapiste kalmış Kerrubi, “Şah zamanında bile mukaddes güne saygı vardı, daha hoşgörülü davranılırdı. Rejime ne oldu ki masumların öldürülmesini emrediyor” diye çattı. Yapılanları ‘aşağılık şiddet’ diye niteleyen Kerrubi, “Eline halkın kanı bulaştı” dediği hükümeti yasaları çiğnemekle itham etti.
Devrim Muhafızları’nın Kum Komutanı General Ali Rıza Cebbari de, Hatemi, Musevi ve Kerrubi’yi tövbe etmeye çağırarak “Tövbe kapısı açık. Dini liderden bağışlanma talep etsinler yoksa (Hasan) Beni Sadr gibi bir sonu beklesinler. Halk, başkalarının uşaklığını yapan Beni Sadr’ı tarihin çöplüğüne attığı gibi fitnenin ele başlarını da tarihin çöplüğüne atacak” tehdidi savurdu. İlk başbakan Sadr, 1981’de azledilip Fransa’ya kaçmıştı.

Musavi’nin yeğeni kayıp
Ölenler arasında bulunan Musavi’nin 35 yaşındaki yeğeni Seyyid Ali Musavi’nin cesedi ise kayıplara karıştı. Kardeşi Seyyid Rıza Musavi “Kardeşimin cesedini hastaneden alıp götürdüler, şimdi bulamıyoruz. Kimse sorumluluğu üstlenmiyor. Cesedi bulamadığımız için cenaze töreni de yapamıyoruz” dedi. Cesedin kaybolduğu İbni Sina Hastanesi’nin önünde toplanan Musavi taraftarları da şiddetle dağıtıldı. Devlet kanalı ‘devrim karşıtı terörist’ damgasını vurduğu kurbanlardan 10’unun çatışmalarda öldüğünü, beşinin de ‘şüpheli davranan terörist gruplar tarafından öldürüldüğünü’ iddia etti. Tebriz, Kum, Şiraz, İsfahan, Necefabad ve Meşhed’de olanlara değinmeyen polis şef yardımcısı Ahmed Rıza Radan da, kayıplara “Biri köprüden düştü, ikisi aracın altında kaldı, dördüncüsü plastik kurşun yarasından öldü. Polis ateşli silah kullanmıyor” iddiasında bulundu.


Batı tepkili 
İran dünyanın tepkisini de çekti. ABD göstericilere karşı sergilenen şiddet için “Tarih ve umut, barışçıl yollarla evrensel haklarının peşinde olanların yanındadır ve ABD de öyle” dedi. Alman Başbakanı Angele Merkel “Güvenlik güçlerinin kabul edilemez eylemleriyle insanların öldüğü son şiddet olaylarını kınıyorum” ifadelerini kullandı. Fransa Dışişleri de, “Fransa, haklarını savunanlara karşı şiddeti kınamaktadır” açıklamasını yaptı. (ap, afp)

(ap, afp, aa, Reuters)