İranlılar fezaya adını yazdırdı

İranlılar fezaya adını yazdırdı
İranlılar fezaya adını yazdırdı

1.25 metre çapında, 22 metre uzunluğundaki Sefir2?nin İsrail?i vurabilecek menzildeki Şahap3?ten geliştirildiği sanılıyor. FOTOĞRAF: AFP

İran, İslam Devrimi'nin 30. yıldönümünde 250 km. irtifaya ulaşan Sefir2 roketinin taşıdığı ilk yerli malı uydusu 'Ümit'i dünya yörüngesine oturttu. Olay Batı'da İran'ın nükleer başlıklı uzun menzilli balistik füze atabileceği kaygısı yarattı. Ahmedinecad ise 'Uydu dünyaya barış ve kardeşlik mesajı' dedi

TAHRAN - İran, adım adım ilerlettiği uzay programını İslam Devrimi’nin 30. yıldönümünde doruğa ulaştırarak, ilk yerli malı uydusunu dünya yörüngesine yerleştirdi. Batı’da nükleer savaş başlıklı uzun menzilli balistik füze programı için kullanılabileceği kaygıları yaratan uydu programı uyarınca dün yerli malı Sefir 2 taşıyıcı roketiyle uzaya fırlatılan Ümit uydusu dünyanın etrafında dönmeye başladı. Batı’nın nükleer programını gerekçe göstererek BM yaptırımı uyguladığı İran’a, geçen hafta yeni ABD Başkanı Barack Obama “Yumruğunuzu açarsanız, uzattığımız elimizi bulacaksınız” çağrısı yapmıştı.

‘Bilime ilahi bakış’
Ekim 2005’te Rus yapımı Sina 1 uydusunu Rusya’dan uzaya göndermiş, Ağustos 2008’de Sefir 2 roketini başarıyla denemiş İran, yerli malı haberleşme uydusunun altından da başarıyla kalktı. İran devlet televizyonu gece yarısı gerçekleşen fırlatmanın görüntülerini “Yaptırımlar altındaki İranlı biliminsanlarının bir diğer başarısı” diye sunarken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad “Sevgili İranlılar, evlatlarınız ilk yerli uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Böylece İran uzayda resmi varlık edindi” dedi. Uydunun dünyaya barış ve kardeşlik mesajı taşıdığını söyleyen Ahmedinecad, uzay programının askeri amaçlı olduğu iddiasına karşı çıktı: “Dünya bu eski kafalı konuşmaları reddediyor. Dünyaya hükmeden güçlerin şeytani bakış açısından farklı olarak biz bilime ilahi açıdan bakıyoruz. Uydu ve füzeyi 12. imamın koruması altında ürettik.” 

ABD: İran’la uğraşacağız
Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de, “Uydu teknolojimiz sadece ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ve tümüyle barışçı amaçlı. Bizim bu kapasiteye sahip diğer ülkelerden farkımız, bilimin tüm insanlığa ait olduğuna inanmamız. Zira bazıları ileri teknolojinin bazı ülkelerin ayrıcalığı olduğuna inanıyor” diye ekledi. Batı’dan ilk tepki ise “Balistik füzelerinkine çok benzer teknoloji kullanıldığı için endişeliyiz” diyen Fransa’dan geldi. ABD ise İran’ın ‘füze gönderme kapasitesine ulaşma’ ve ‘yasadışı nükleer programı sürdürme’ uğraşlarının İsrail’e tehdit niteliği taşıdığının altı çizerken Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama yönetiminin Sefir 2’ye tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bu hareket İran’ın bölgedeki istikrarı geliştirmek için sorumluca davrandığına bizi ikna etmiyor. Bunların sürmesi halinde, yönetimimiz uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak ulusal gücünün tüm unsurlarını kullanarak İran’la uğraşacaktır.” ABD’li bir yetkili İran uydusunu “En gelişmişi değil ama öyle görünüyor ki  İran yerkürenin alçak yörüngesine uydu fırlattı” sözleriyle karşılarken  Dışişleri sözcüsü Robert Wood, “Bu bizim için büyük kaygı konusu” dedi. Britanya Dışişleri de İran’ın emellerine dair ‘derin kaygı’ duyduklarını kaydetti.
İran Resmi haber ajansı IRNA,  uydunun dünya etrafında günde 15 kez döneceğini, her turda yerden iki kez kontrol edilip yönlendirileceğini duyurdu. Sefir 2, 22 metre uzunluğunda, 1.25 metre çapında, 26 ton ağırlığında ve uzayda 250 km irtifaya ulaşabiliyor. Sefir 2’nin İran’ın en güçlü askeri füzesi Şahap 3’ten türetildiği sanılıyor. Şahap-3 17 metre uzunluğunda, 1.30 metre çapında ve İsrail ile Ortadoğu’daki ABD güçlerini vurabilecek 2 bin km menzile sahip.  

Kimler yollayabiliyor?
Daha önce Uzay Programı Başkanı Rıza Tahipur iyi haber manasındaki Beşerat uydusunu geliştirmede Müslüman ülkelerle birlikte çalışmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Eylül 2008’de de Çin-Tayland-İran’ın doğal felaketleri araştırma amaçlı uydusu Çin roketiyle uzaya gönderilmişti. İran’dan önce kendi imkânlarıyla uzaya uydu göndermiş ülkeler tarih sırasıyla şöyle: SSCB (Rusya-Ukrayna), ABD, Fransa, Japonya, Çin, Britanya, Hindistan, İsrail. Buna çok uluslu konsorsiyumlar dahil değil. (Dış Haberler)