İranlılar uzaya göz dikiyor

Bush yönetiminin Basra Körfezi'ne askeri yığınağı İran'a saldırı hazırlığına yorulurken, Tahran eli boş oturmuyor. Çin'in uzayda ABD casus uydularının seviyesindeki bir meteoroloji uydusunu deneme niyetine vurarak...

WASHINGTON - Bush yönetiminin Basra Körfezi'ne askeri yığınağı İran'a saldırı hazırlığına yorulurken, Tahran eli boş oturmuyor. Çin'in uzayda ABD casus uydularının seviyesindeki bir meteoroloji uydusunu deneme niyetine vurarak ABD ve Asyalı müttefiklerini irkiltmesinin ardından İran'ın da uzaya uydu yollayabilen üyeler kulübüne girdiği öne sürüldü.
Amerikan Aviation Week dergisi 29 Ocak'ta çıkacak sayısında, İran'ın en güçlü 30 tonluk balistik füzesini uydu fırlatıcısına dönüştürdüğünü yazarak bunu 'ülkenin askeri kapasitesinde yeni dönem' diye niteledi. Dergiye göre, İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Kum'daki bir toplantıda kısa süre önce yapılan fırlatıcının bir uyduyu yörüngeye oturtmak için yakında ateşleneceğini aktardı.
İsrail ile Riyad menzilde
Aviation Week'e göre fırlatıcı 3 bin km. menziliyle İsrail ve Suudi Arabistan'a bile uzanabilen Şahab-3 balistik füzesinin değiştirilmiş versiyonu. Dergi, İran'ın Avrupa, Rusya, Çin ve Hindistan'ı da kapsayan füze menzilini 4 bin km'ye çıkarmış olabileceğini iddia ederken, ABD Savunma İstihbarat Ajansı İran'ın 2015'e dek uzun menzilli füze kapasitesini 4 bin 800 km'ye yükselteceği savında. GlobalSecurity uzmanları, Tahran'ın son teknolojisinin temmuzda denemesi başarısızlıkla sonuçlanan Kuzey Koreli Taepodong 2C/3 füzesinin İran klonu olabileceği görüşünde. İran uzun menzilli füze teknolojisini deneme imkânı kazanırken, dergi, "Kendi uydusunu yörüngeye oturtmak, Tahran'ın Müslüman dünyaya güçlü mesajı olacak" yorumu yaptı. Bu durum ABD ve Avrupa'nın kaygılarını katlayacak, zira İran en az 300 kg. olması gereken bir keşif uydusunu uzaya göndermeyi öğrendiyse, bu, 300 kg'lık bombayı da dünyanın herhangi bir yerine bırakabileceği anlamına geliyor.
Rusya'dan gözdağı
İran'ın stratejik kapasitesine katkı yapan Rusya da, Avrupa'ya füze kalkanı kurmak için kolları sıvayan ABD'ye meydan okuyor. Tahran'a işbirliği anlaşması uyarınca hava savunma füzeleri Tor-MI siparişinin aralıkta teslimini doğrulayan Rusya Dışişleri sözcüsü Mikhail Kaminin, eleştirileri, bunun BM yaptırımlarına aykırı olmadığını belirterek savuşturdu. 2005 tarihli 700 milyon dolarlık anlaşma, karadan havaya 29 mobil füze sistemi satışı öngörüyordu. Kaminin, ABD'nin Doğu Avrupa'daki füze kalkanını eleştirmeyi ihmal etmedi. ABD'nin Çekya ile Polonya'ya kuracağı kalkanı "Uluslararası güvenlik açısından olumsuz sonuçlara yol açacak yanlış adım" diye niteleyen sözcü, sınırlarında üsler inşa edilmesinin Rusya'yı askeri sistemlerini geliştirmesi ve diğer ülkelerle askeri bağlarını güçlendirmeye iteceği uyarısı da yaptı. Bush yönetimi, Doğu Avrupa'ya kurulacak kalkanı Rusya değil, İran ve Kuzey Kore'den gelecek tehditlere karşı yerleştirdiği savında. ABD, 2011'e dek Avrupa'da 10 yeni savunma sistemi kurmayı hedefliyor. (Dış Haberler)