Irkçı gaf yapan şovmene ekran yasağı

ABD'deki MSNBC kanalı, çoğu siyahlardan oluşan Rutgers Üniversitesi bayan basketbol takımı oyuncuları için 'Kıvırcık saçlı orospular' şeklinde ırkçı bir yorum yapıp ardından birçok kez özür dileyen ünlü radyo programcısı Don Imus'un 'fişini çekti.'

WASHINGTON - ABD'deki MSNBC kanalı, çoğu siyahlardan oluşan Rutgers Üniversitesi bayan basketbol takımı oyuncuları için 'Kıvırcık saçlı orospular' şeklinde ırkçı bir yorum yapıp ardından birçok kez özür dileyen ünlü radyo programcısı Don Imus'un 'fişini çekti.' 'Imus in the Morning' programını televizyondan ve radyodan yayımlayan MSNBC, önceki gün 'programı artık televizyondan yayımlamayacağını' duyurdu.
İlk başta programı iki hafta askıya alan MSNBC'nin kararı, Imus'un kovulması taleplerinin dinmemesi ve General Motors ile American Express gibi dev şirketlerin reklamlarını çekme kararı üzerine geldi. NBC News Başkanı Steve Capus, "Bu tip yorumlar birçok insan için çok incitici. Bu nedenle alabileceğimiz tek karar buydu" diye konuştu.
Imus, geçen çarşamba sarf ettiği bu ırkçı sözlerin ardından oyuncularla görüşmeye çalışırken, "Ben iyi bir insanım ama çok yanlış bir iş yaptım. Boş bulundum" diyerek özür de dilemişti.
'Imus'u kovun' baskısı
Ancak siyah toplum liderleri, ekran yasağını yeterli bulmayıp 'Imus'un kovulmasını' talep etti. Siyah hakları savunucusu Al Sharpton, bu amaçla bir protesto düzenleyeceğini söyleyip "Hiç kimsenin kamuya ait hava dalgalarını Imus gibi kullanma hakkı yok" tepkisi gösterdi. Renkli İnsanların Gelişimi Birliği'nin (NAACP) eski başkanı ve CBS yönetim kurulu üyesi Bruce Gordon ise "Imus, toplumumuzu bölen çok net bir çizgiyi aştı. Kanalın akıllı bir karar verip Imus'u kovacağına inanıyorum" yorumu yaptı. (afp, ap)