Irkçılık toplantısında Ahmedinecad boykotu

Irkçılık toplantısında Ahmedinecad boykotu
Irkçılık toplantısında Ahmedinecad boykotu

Soykırımı Anma Günü?nde Amerikalı ırkçılar da Chicago?da gösteri yaptı. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

Ahmedinecad BM'nin ırkçılıkla mücadele konferansında, 'Avrupa ile ABD Yahudileri gönderip Filistin'i işgal ettirdi. Siyonizm ırkçılığın ta kendisi' deyince AB heyetleri salonu terk etti. ABD dahil dokuz ülke de boykotta

CENEVRE - BM ırkçılıkla mücadele konferansını aynı zamanda Hitler’in doğum günü olan 20 Nisan’da başlatıp, liderlere konferansta konuşma yapmaları için davetiye gönderdi. Bunu kabul eden tek lider İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad olunca, İsrail ile ABD dahil dokuz ülke konferansı boykot etti. Dün Ahmedinecad’ın Batı’yı eleştirdiği konuşma sırasında katılımcı AB üyesi 23 ülkenin heyetleri salonu terk etti. 

İsrail İsviçre elçisini geri çağırdı
Hem Cenevre’deki konferansın evsahibi hem de ABD ile İran’ın arabulucusu olan İsviçre’nin Cumhurbaşkanı Hans-Rudolf Merz’in Ahmedinecad ile görüşmesi de İsrail’i kızdırdı. İsrail, İsviçre büyükelçisini protesto maksadıyla geri çağırdı.

ABD: İran korkunç söylemi bırakmalı
Dün konuşmasına ”2. Dünya Savaşı’nın ardından Yahudilerin çektiği acılar mazeret gösterilerek tüm bir ulusu yurtsuz bırakmak için askeri saldırganlığa başvurdular. Avrupa, ABD ve dünyanın diğer yerlerinden göçmenler yollayıp işgal altındaki Filistin’de tümüyle ırkçı bir yönetim kurdular. Gerçekte, Avrupa’daki ırkçılığın korkunç sonucunun tazminatı olarak, Filistin’de en zalim, baskıcı ve ırkçı rejimin iktidar olmasına yardım ettiler” diye başlayan İran lideri, “Dünya Siyonizmi ırkçılığın ta kendisidir” vurgusu yaptı. Batılı heyetler derhal salonu terk ederken, Batılı olmayan heyetler kalıp konuşmayı alkışladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ofisi, ‘konuşmanın ırkçı nefreti teşvik ettiği, insan hakları bildirisi değerlerini çiğnediğini’ savundu. ABD Dışişleri, “İran ile doğrudan diyalog istiyoruz. Ama İran uluslararası toplum ile farklı bir ilişki istiyorsa, bu korkunç söylemi durdurmalı” dedi. AB Dönem Başkanı Çekya da konferanstan tümüyle çekildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, görüşerek uyarmasına rağmen Ahmedinecad’ın konferansı ‘kötüye kullandığını’ söyledi. 

Bibi’den İran’ı vurma iması
Ahmedinecad duayla başlarken, renkli peruklu palyaço kılığındaki üç protestocu kırmızı burunlarını podyuma attı. ‘Burası sirk. Bir ırkçı ırçılıkla mücadele edemez’ pankartı açıp  ‘Utan, ırkçı’ sloganı atan Yahudi protestocular salondan çıkarıldı. 100 protestocu da, Ahmadinecad’ın basın toplantısını önlemeye çalıştı. İsrail, Ahmedinecad’ı protesto ve İran’ın insan hakları ihlallerini anlatma için özel eğitimli 14 öğrencinin yanı sıra Nobel Barış ödüllü Elie Weisel, hukuk profesörü Alan Dershowitz ve oyuncu Jon Voight’u görevlendirdi. Önceki gün Ahmedinecad’ı otelinde protestoya kalkan Dershowitz’i, İsviçreli ajanlar uzaklaştırdı.
Konferansı baştan İsrail ile ABD’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda boykot etti. Dün akşam İsrail Holocaust’u Anma Günü töreni düzenlerken,  Başbakan Benyamin Netanyahu (Bibi) “Holocaust inkârcılarının Yahudi halkına karşı bir Holocaust daha yapmasına izin vermeyeceğiz. Bu, en yüce görevimiz” diye konuştu. Bibi “Irkçılığa karşı konferansın onur konuğu ırkçı, Holocaust inkârcısı, İsrail’i yeryüzünden silme niyetini gizlemeyen biri”, Cumhurbaşkanı Şimon Peres de “İsviçre’nin tarafsızlığının bile sınırı olmalı” dedi. (afp, ap)